مقالات

اینترکولر (intercooler) خودرو چیست؟ و چه وظایفی دارد؟

اینترکولر جیست؟ و چه وظایفی دارد؟اینترکولر و رادیاتور از لحاظ عملکرد یکسان هستند اما از نظر نوع کاربرد مشابه یکدیگر نیستند. این دو دستگاه جزء دستگاههای انتقال حرارات محسوب می‌شوند اما رادیاتور مسئولیت خنک کردن موتور را بر عهده دارد اما وظیفه ی اصلی اینترکولر خنک کردن هوای ورودی به منظور بهبود عملکرد موتور می‌باشد.

عمدتا نصب اینترکولر در موتورهای که به  توربوشارژر یا سوپرشارژر مجهز و در عین حال عملکرد بالایی دارند ، صورت می‌گیرد. مهمترین هدف نصب اینترکولر این است که می‌تواند دمای هوای متراکم شده که از توربوشارژر و یا سوپرشارژر به دستگاه وارد می‌شود را کاهش دهد . به عبارتی می‌توان گفت که خنک شدن هوای ورودی باعث افزایش جرم هوا ، بهبود عملکرد موتور می‌شود و از طرفی دیگر خطر خود اشتعالی سوخت را به حداقل ممکن می‌رساند. در بیشتر موارد اینترکولرها به منظور کاهش دمای هوای داخل خود از جریان هوای خارجی استفاده می‌نماید . اما اینترکولرهای دیگری هم وجود دارند که با استفاده از نیروی آب کار می‌کنند که عمدتا نصب این نوع از دستگاهها بر روی خودروهای سواری مناسب نمی‌باشد.

جریان هوای فشرده در مجراهای اینترکولر باعث هدایت حرارت و گرما به داخل پره های این دستگاه و در نتیجه خنک شدن آن می‌شود. اینترکولرها را در سه موقعیت متفاوت می‌توان نصب کرد که در زیر به توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

موقعیت های متفاوت نصب اینترکولر

1. نصب در قسمت جلوی موتور

محل دقیق نصب اینترکولر در این موقعیت در قسمت جلوی موتور زیر رادیاتور می‌باشد که در چنین موقعیتی اینترکولر قادر به دریافت جریان هوای وسیعی می‌باشد. لازم به ذکر است که اینترکولرهایی که ابعاد بزرگتری دارند را می‌توان جلوی موتور هم نصب کرد که در چنین موقعیتی شما قادر به مشاهده پشت پلاک خودرو نیز هستید.

یکی از عیب هایی که نصب این دستگاه در این حالت دارد این است که درعملکرد توربوشارژر و یا توربولگ تاخیر زیادی ایجاد می‌کند به دلیل اینکه هوای فشرده برای اینکه به سیلندر برسد بایستی مسیر بیشتری را طی نماید . علاوه بر آن ، برخی از اوقات این دستگاه ممکن است باعث مسدود شدن جریان هوا به داخل  رادیاتور شود.

نصب در قسمت بالای موتور

معمولا نصب اینترکولرها در این موقعیت در کنار سرسیلندر صورت می‌گیرد و در این حالت به منیفولد ورودی هوا بسیار نزدیک می‌باشد در نتیجه درعملکرد توربوشارژر تاخیری ایجاد نمی‌کند و یا این تاخیرها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد . لازم به ذکر است که آن دسته از اینترکولرهایی که در بالای موتور نصب شده اند  جریان هوای کمتری در مقایسه با دستگاههایی که در جلوی موتور نصب شده اند ، دریافت می‌کنند اما بسته با ابعاد و سایزی که دارند این جریان هوا برای آنها مناسب می‌باشد.

از معایب قرارگیری اینترکولر در این موقعیت می‌توان به حرارات و گرمای زیادی  که از موتور به سمت آن هدایت می‌شود ، اشاره کرد که این موضوع باعث کاهش عملکرد دستگاه برای خنک کردن هوا می‌شود. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که  نصب این ایتنرکولرها در بالای موتور امکان پذیر نمی‌باشد.

  1. نصب در طرفین خودرو

محل  دقیق قرارگیری اینترکولر در این حالت در طرفین خودورها و جلوی یک از چرخ های خودرو می‌باشد. این نوع از اینترکولرها معمولا از ابعاد کوچکتری برخوردار هستند و عملکرد مشابه با اینترکولرهایی که در جلوی موتور نصب می‌شوند را ندارند . اما یکی از مزایای آن این است که باعث مسدود شدن جریان هوا به رادیاتور نمی‌شود.

هر کدام از این اینترکولرها بسته به محلی که در آن نصب شده اند ، مزایای مخصوص به خود را دارند اما اینترکولری که در جلوی موتور نصب می‌شود یکی از متداول ترین نوع آنها هستند . البته لازم به ذکر است که عوامل متعددی مانند انداره توربو ، تاخیر قابل قبول برای توربو ، محل نصب رادیاتور و هر فاکتور دیگر که از نظر طراح خودرو دارای اهیمت باشد برای تعیین دقیق محل نصب اینترکولر موثر می‌باشد.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close