مقالات

اینترکولر و افترکولر چیست؟ و چه تفاوتی با هم دارند؟

عاملی با نام تراکم هوا

وظیفه ی اصلی سیستم های پرخوران این است که هوا را فشرده و حجم ورودی مخلوط هوا و سوخت به داخل سیلندر را افزایش دهند.  براساس قوانین ترمودینامیکی ، فشرده شدن یک سیال باعث بیشتر شدن برخوردهای مولکولی ، بالاتر رفتن فشار و در نتیجه افزایش دمای آن می‌شود.

زمانی که هوای گرم به داخل سیلندرها وارد می‌شود نمی‌تواند مشکل خاصی بوجود آورد اما زمانی که این هوا از حد نرمال گرمتر ‌شود باعث به وجود امدن دو مشکل بسیار جدی می‌شود. به دلیل بالا بودن هوای موجود در داخل سیلندر ، هنگامی که پیستون بالا می‌آید و فشردگی مخلوط هوا و سوخت اتفاق می‌افتد دمای هوای گرم افزایش پیدا می‌کند و این امر می‌تواند به خود سوزی منجر شود که این اتفاق به پدیده ضربه هم معروف است و می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی پیشرانه بگذارد. ( پدیده خودسوزی و یا ضربه knocking به موقعیتی گفته می‌شود که در آن پیستون درحال بالا آمدن داخل سیلندر است  و زمانی که به نقطه نهایی بالا نزدیک نشده است مخلوط سوخت منفجر شده و تلاش می‌کند پیستونی را که هنوز در مرحله ی بالا آمدن است را به سمت پایین فشار دهد که در این حالت صدایی ایجاد می‌شود که به صدای ضربه ی چکش به بدنه ی موتور شبیه است که این پدیده را از طریق این صدا می‌توان به راحتی شناسایی کرد.)

جهت جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی می‌توانیم از بنزین با اکتان بالا و یا مکمل های مناسب استفاده نماییم که این حالت باعث افزایش نقطه اشتعال و انفجار بنزین می‌شود به نحوی که می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری نماید. مشکل دیگر ورود هوای گرم به داخل  پیشرانه این است هوای گرمی فشرده شده توسط سیستم پرخوران  ، دارای چگالی مولکلولی کمتر است و از این لحاظ هوای سرد عملکر بهتری را خواهد داشت.

هوای سرد از مولکول های اکسیژن بیشتری نسبت به هوا ی گرم تشکیل شده است . چنین مشکلی در سیستم پرخوران با توربوشارژ جدی تر می‌باشد به دلیل اینکه توربوشارژر خود در مسیر هوای گرم قرار گرفته است و مسلما هوایی را که به سمت موتور و سیلندر ها هدایت می‌کند در مقایسه با سوپرشارژرها از گرمای بیشتری برخوردار است و برای رفع این مشکل بایستی از وسیله ای برای خنک کردن و افزایش چگالی آن استفاده کنید. اینترکولرها و افترکولرها دو نوع از خنک کننده های خودرو هستند که می‌توانید از انها برای این منظور استفاده نمایید.

اینترکولر

با فشرده شدن هوا توسط توربو شارژر ، در اثر فشاری که بر آن وارد می‌شود دمای آن هم بالا می‌رود. بالا رفتن دمای هوا همزمان موجب انبساط و کاهش مقدار اکشیژن دریک حجم معین می‌شود . لذا بایستی از گرم شدن هوا جلوگیری شود و برای این منظور می‌توانید از دستگاهی به نام اینترکولر که وظیفه ی خنک کنندگی هوا را بر عهده دارد استفاده نمایید . اینترکولر را می‌توانید در جلوی رادیاتور نصب نمایید.

به  طور کلی اینترکولر(heat exchanger) نوعی مبدل حرارتی است که هوایی که از توربو شارژر خارج می‌شود قبل از اینکه به سیلندر وارد شود از داخل ان عبور کرده و به این ترتیب فرایند خنک کردن را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که خنک شدن هوای فشرده قبل از اینکه به داخل سیلندر ورود داشته باشد از مزایای زیادی برخوردار است.  از بین مزیت های این نوع خنک کننده می‌توان به مواردی مانند افزایش راندمان موتور، کاهش مصرف سوخت و کم شدن میزان آلایندگی گازهای خروجی اشاره نمود.

افترکولر

دستگاه افترکولر همچنین به منظور خنک کردن هوای خارج شده از توربو شارژر قبل از اینکه به سیلندر ورود داشته باشد ، طراحی شده اند ،  تنها تفاوت این دو دستگاه با هم در این است که اینترکولردر جلوی رادیاتور نصب میشود و هوایی که از توربوشارژر خارج می‌شود طی فرایندی طولانی از طریق هوا خنک می‌شود . اما محل قرار گیری افترکولر در دهانه ورودی سیلندر است و فرایند خنک کاری هوای خارج شده از توربو شارژر را از طریق آب صورت می‌گیرد.

جهت اینکار در افترکولر فضایی طراحی شده است که تعداد ی لوله در جداره های آن جهت عبور آب قرار گرفته است و این آب همان آبی است که مسئولیت خنک کردن موتور را بر عهده دارد در نتیجه زمانی که آب از دورن این لوله های عبور میکند منجر به خنک شدن هوای خارج شده از توربو شارژر می‌گردد.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close