مقالات

ترمز کمکی ( اینتاردر ) برای کامیون

همانطور که می‌دانید چناچه یک اتوبوس ، قطار و یا یک تریلر چند تنی بخواهد از یک شیب تند پایین بیاید بایستی سرعت خود را کم کند و این امر باعث می‌شود سیستم های ترمز فشار زیادی را متحمل شوند . در برخی مواقع باعث میشود کنترل وسیله نقلیه خارج شود و یا اینکه ترمز به خوبی کار خود را انجام ندهد . اینتاردر وسیله ای که می‌تواند این مشکل را بخوبی حل کند.

در حال حاضر فاکتور مهمی که برای خودروها اهمیت دارد فقط قدرت موتور نیستند ، علاوه بر قدرت موتور ،  مقدار نیروی ترمز زیاد در سریعترین زمان ممکن یکی از نیازمندهایی خودروهای سنگین می‌باشد و از اهمیت خاصی برای رانندگان برخوردار است. برای اینکه موضوع را بیشتر درک کنید می‌توانید یک اتوبوس را که در حال پایین آمدن از یک جاده کوهستانی است را تصور کنید، در چنین موقعیت هایی آن دسته از رانندگانی که از ترمزهای هیدرولیکی برخوردار هستند مسلما بهتر می‌توانند از عهده ی کنترل خودروی خود بربیایند چرا که با استفاده از این سیستم ، از ایمنی بیشتری برخوردار هستند.

ترمز کمکی اینتاردر ( intarder ) ترمزی بسیار کم حجم و از وزنی حدود 65KG برخوردار است که به راحتی می‌تواند در کنار سیستم انتقال قدرت نصب شود. این ترمز علاوه بر آن که کمک بزرگی برای ترمز موتور( engine braking ) محسوب می‌شود بلکه می‌تواند در کاهش تنش ها و فشارهای وارده بر سیستم ترمز نقش مهمی را ایفا کند و قادر است در حدود 90% از میزان این تنش ها و فشارهای وارده بکاهد. این ترمز برای شیب های کوهستانی مناسب تر می‌باشد و عملکرد خود را بیشتر در مناطق کوهستانی نشان می‌دهد. این سیستم در خنک ماندن ترمز اصلی خودرو نقش  مهمی را ایفا می‌کند و به طور کلی برای اینکه خودرو بتواند کنترل بهتری در موقعیت های اضطراری داشته باشد ، کمک بسزایی می‌کند.

خودروهایی که برای ساخت آنها از ترمزهای اینتاردر استفاده شده است برای رانندگان از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند چراکه  بر اثر فشاری زیادی که به ترمزها وارد می‌شود دچار آسیب دیدگی و خوردگی نمی‌شوند در نتیجه ترمز عمر مفیدتری را خواهند داشت و این به نوعی برای رانندگان مزیت محسوب می‌شود.

قدرت در کنترل سرعت

برای ساخت اینتاردرها ( intarder ) از دو چرخ پرده دار استفاده شده است که دقیقا مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. اینتاردرها از یک روتور چرخان با سرعت بالا و یک استاتور بدون حرکت تشکیل شده اند. زمانی که  intarder راه اندازی می‌شوند روغنی با چسبندگی بالا توسط یک پمپ هیدورلیکی  کنترل شده به داخل intarder هدایت می‌شود روتور که به محور انتقال قدرت وصل می‌باشد سرعت جریان این روغن را زیاد کرده  و آن را از طریق یک مسیر چرخشی به سمت استاتور هدایت می‌کند. این روغن با نیروی وارد شده توسط روتور بین پره های استاتور قرار می‌گیرد و روغن توسط استاتور با بیشترین قدرت خلاف جهت حرکت روتور هدایت می‌شود. چنین عملکردی باعث می‌شود گونه سیال با روتور برخورد داشته باشد و  گشتاور بازدارنده قدرتمند را ایجاد نماید.

در ابتدا این گشتاور به محور انتقال قدرت و در مرحله ی بعدی انتقال آنها به چرخ ها صورت می‌گیرد و روغن به راحتی می‌تواند گرمای ناشی از تبدیل انرژی را جذب خود نماید. بعد از این که روغن از اینتاردر خارج شد به عنوان مبدل حرارتی محسوب می‌شود که به راحتی می‌تواند گرمای گرفته شده را از بین برده و باعث خنک شدن روغن شود. لازم به ذکر است که این ترمز قدرت نگه دارندگی بسیار بالایی دارد در حالی که سایر سیستم های ترمزی هنوز راه ندازی نشده اند.

یکی از مزیت های این مجموعه این است که در کترین زمان ممکن صورت می‌گرد و در موقعیت مناسب انجام آن فقط در حدود یک ثانیه زمان می‌برد که زمان ذکر شده برای راه اندازی کامل ( Intarder )کافی است.

نسل سوم Intarder های شرکت  ZF قادر به تولید Nm4000 گشتاور بازدارنده می‌باشد و دارای 600KN نیروی ترمز هستند ، همچنین باید گفت که راننده توانایی این را دارد که این سیستم را  به صورت اتوماتیک در 5 حالت تنظیم نماید.

سرعت خودروهای سنگین به به طرز چشمگیری توسط intarder کنترل می‌شوند وحتی تعویض دنده و مابقی سیستم های ایمنی خودرو نظیر ABS، EPS مانعی برای فعالیت Intarder محسوب نمی‌شوند.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close