مقالات

معرفی کامیون pinnacle sleeper تولید شرکت ماک

معرفی کامیون pinnacle sleeper تولید شرکت ماککمپانی ماک یکی از شرکت های صنایع سنگین آمریکایی می‌باشد که به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت خودرو سازی ولوو محسوب میشود .در گذشته این شرکت در زمینه تولید انواع کامیون ،اتوبوس و اتوبوس برقی فعال بود اما در حال حاضر این شرکت صرفا در حوزه ی تولید کامیون فعالیت دارد. کارخانه ماک در سال 1900 توسط برداران ماک در بروکلین نیویورک فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمود. بولداگ و یا سگ نر نماد تجاری این کامیون می‌باشد که نصب آن از سال 1921 در اشکال و اندازه های مختلف صورت می‌گیرد. این شرکت در ابتدا با نام برادران ماک شناخته شد اما در سال 1922 نام این شرکت به ماک تغییر پیدا نمود. لازم به ذکر است که این شرکت برای خدمت رسانی به نیروی متفقین در جنگ جهانی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است و توانسته به عنوان یکی از قدرتمندترین کامیون ها برای خود جایگاه ویژه ای در صنعت حمل بار کسب نماید. کامیون های ماک برای نخستین بار در سال های 1930 و 1940 وارد ایران شدند اما بعد از سال 1359 ورود این کامیون ها به ندرت به ایران صورت گرفت . در این مقاله قصد داریم به یکی از قدرتمند ترین محصولات تولید شده توسط شرکت ماک به نام pinnacle sleeper بپردازیم.

کامیون pinnacle sleeper یکی از کامیون های قدرتمند کمپانی ماک می‌باشد که به دلیل داشتن شاسی قدرتمند و سبک قادر به جابه جایی سنگین ترین بارها میباشد و حتی قادر است از شیب های تند بالا برود و مسیرهای طولانی را بدون هیچ گونه مشکلی بپیماید. به طور کلی میتوان گفت این کامیون بهترین گزینه برای جابه جایی بارهای سنگین میباشد اما از این کامیون برای کاربری های مختلف هم میتوان استفاده نمود که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم نمود.

کامیون pinnacle sleeper مجهز به موتورهایmack mp7 و mack mp8 می‌باشد . این موتورها به نحوی طراحی شده اند که موجب بالا بردن قدرت اسب بخار میشوند اما از قدرت گشتاوری این کامیون کم می‌کند . کمک فنرهای که در داخل این کامیون استفاده شده است موجب میشود راننده هنگام عبور از ناهمواری ها و شیب های تند کمترین تکانی را احساس نکند.سری کامیون های pinnacle sleeper به سنسورهای مختلفی تجهیز شده است . وجود این سنسورها به کامیون کمک می‌کند تا در هنگام حمل بارهای سنگین و یا در شرایط دشوار بتواند تعادل ماشین را حفظ نماید.

از ویژگیهای مهم این کامیون میتوان به کنترل کامیون به صورت تلسکوپی و اهرمی اشاره نمود .این کامیون به دکمه ها و کنترل های مناسبی مجهز شده است که راننده میتواند بدون حواس پرتی کامیون را کنترل نماید.

از مزیت های منحصر به فرد این نوع کامیون می‌توان به کارایی ان در هر نوع شرایط آب و هوایی اشاره نمود. موتور این کامیون وظیفه ی تامین نیروهای گرمایشی، سرمایشی، تهویه هوا و نیروی برق را برعهده دارد. نورپردازی این کامیون به نحوی طراحی شده است که چشم ها خیره نمیشود و برای راننده نقطه کور ایجاد نمی‌کند.

در داخل کابین این کامیون تخت خواب هایی با کیفیت بالا تعبیه شده است به نحوی که مشابه اتاق خواب شخصی افراد میباشد و موجب شده رانندگان حتی در مسافرت های طولانی دچار هیچ کونه مشکلی نشوند. کابین این کامیون به صورت ارگونومیک طراحی شده است و این امر موجب شده فضای زیاد و راحتی برای رانندگان فراهم شود . در داخل کابین این نوع کامیون محفظه هایی جادار ساخته شده است که میتوان از آن برای نگهداری وسایل استفاده نمود. همچنین صداگیرهای قدرتمند در داخل این کامیون به کار رفته است که از نفوذ صدا به داخل کابین جلوگیری می‌نماید.سطح بیرونی کابین این کامیون مجهز به میله تعادل کامل میباشد که میتواند نهایت امنیت و آسایش را برای راننده فراهم نماید. کامیون pinnacle sleeper در مقایسه با کامیون های دیگر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر میباشد و هزینه های پایینی برای رانندگان به دنبال دارد. علاوه بر ان این کامیون با سیستم آیرودینامیک طراحی شده است و این موضوع باعث شده است این کامیون نیروی کمتری را در حین کار صرف نماید .

کاربرد های مختلف این کامیون به شرح زیر می‌باشد.

این کامیون برای حمل و جابه جایی بارهای دارای ارتفاع میتواند به تریلی تخت تبدیل شود.
از این کامیون به دلیل کم مصرف بودن و ویژگیهای منحصر به فردش میتوان در مسیرهای طولانی استفاده نمود.
کامیون pinnacle sleeper میتواند جسم های سنگین و قدرتمند را با تیک آف قوی جابه جا نماید.
به دلیل مقرون به صرفه بودن این کامیون از لحاظ اقتصادی می‌توان از آن برای مصارف درون شهری هم استفاده نمود.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close