مقالات

معرفی کامیون ایویکو M250

معرفی کامیون ایویکو m250شرکت ایویکو مخفف شرکت صنایع خودرویی (Industrial vehicle corporation) یک شرکت خودرو سازی ایتالیایی است که در زمینه انواع مختلف کامیون ها ، اتوبوس و موتورهای دیزلی به فعالیت می پردازد. دفتر مرکزی و کارخانه اصلی این کمپانی در شهر تورین ایتالیا واقع شده است .

بیشترین میزان فروش این شرکت به فروش انواع خودروهای حمل مسافر ، ماشین آلات نظامی و کامیون های 3/5 تنی اختصاص داده می شود . در حال حاضر می توان گفت شرکت ایویکو در بازار خودروهای تجاری و موتورهای دیزلی نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید. در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از محصولات تولیدی این شرکت به نام ایویکو M250 بپردازیم .

معرفی کامیون ایویکو مدل M250

کمپانی iveco  یکی از شرکت های موفقی است که در ساخت کامیون های نظامی سایقه ای نسبتا طولانی دارد . این نوع کامیون در بازار داخلی ایتالیا با نام ASTRA معروف می باشد در حالی که نام اصلی و تجاری این نوع کامیون M250 می باشد. کامیون ایویکو مدل M250 برای اولین بار برای ارتش و بازار داخلی ایتالیا ساخته شده است . علاوه بر آن ، کامیون ذکر شده در بازار صادرات نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است و به کشورهایی اعم از بلژیک و اسپانیا و کشورهای دیگر نیز صادر شده است. از نمونه های تولید شده ی این کمپانی می توان به حامل نیرو بار، حامل بار، حامل قطعات و مهمات توپخانه، کشنده توپ ضد هوایی، کشنده توپ صحرایی و کمپرسی اشاره نمود.

مشخصات فنی کامیون ایویکو M250

  • موتور: دیزل توربو شارژر Iveco-cursor-13
  • قدرت موتور:450 اسب بخار
  • پیشینه سرعت :85 کیلومتر در ساعت
  • حداکثر ظرفیت بار: 8 تن
  • طول: 9 متر
  • عرض : 2.55 متر
  • ارتفاع:3.5 متر

طراحی داخلی کامیون ایویکوM250

کابین این نوع کامیون بسیار هدفمند طراحی شده است و مجهز به تختخواب برای حداقل سه نفر مسافر و یک راننده می باشد. کابین کامیون هایی که به سفارش کشور بلژِک تولید می شوند مقاومت بسیار بالایی در برابر مین های زمینی دارند. برای نمونه های دیگر این نوع کامیون می توان کیت زره پوش اضافی نصب نمود . این کیت زره پوش می تواند کامیون را در برابر سلاح های کالیبر پایین و ترکش های توپخانه محافظت نماید. نمونه ای که براساس سفارش کشور بلژیک تولید شده است مجهز به موتور iveco cursor- 13 می باشد. این نوع موتورنوعی موتور دیزل توربو شارژر می باشد که با قدرت 450 اسب بخار کار می کند. اما موتور نمونه های دیگر این نوع کامیون مجهز به موتورهای کمتر از 400 اسب بخار می باشد.

ویژگیهای منحصر به فرد کامیون ایویکو M250

از مهمترین مزیت های این نوع کامیون می توان به سیستم مرکزی کنترل باد تایر اشاره نمود که باعث شده این کامیون برای عبور در جاده های ناهموار و صعب العبور بهترین گزینه باشد. یکی دیگر از ویژگیهای کامیون M250 این است که 66 درصد از قطعات آن با سایر کامیونهای تجاری که در شرکت ایویکو ساخته می شود مشترک می باشد. البته آن دسته از افرادی که این کامیون را طراحی کرده اند به فکر انتقال هوایی این کامیون هم بوده اند و بعد از برداشتن برخی از قطعات این نوع کامیون هواپیماهای ترابری c-130 توانایی حمل این نوع کامیون را دارند.

کاربری کامیون ایویکو M250

این نوع کامیون جهت استفاده برای انواع راه های ناهموار و صعب العبور طراحی شده اند. این نوع کامیون های تاکتیکی نقش های لجستیکی برای دو بخش خط مقدم و پشت جبهه را بر عهده دارند. نمونه اصلی این کامیون که برای مصارف نظامی تولید شده است، کامیون M250 می تواند بارهایی در حدود 8000 کیلوگرم معادل 8 تن را به راحتی حمل نماید. علاوه بر آن این کامیون قابلیت این را دارد که همزمان با اینکه بار اصلی را حمل می کند، یک تریلر یا قطعه توپخانه را هم به یدک بکشد.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close