مقالات

همکاری مشترک هینو موتورز و تویوتا برای تولید کامیون هیدروژنی

همکاری مشترک هینو موتورز و تویوتا برای تولید کامیون هیدروژنیتویوتا سال های طولانی است  که آزمایش بر روی کامیون های پیل سوختی هیدورژنی را آغاز نموده است بر طبق آخرین گزارشات منتشر شده در این خصوص ، شرکت تویوتا به زودی قرار است این نوع کامیون ها به تولید انبوه برساند .شرکت تویوتا با همکاری مشترک هینو موتورز قصد دارد کامیون های هیدورژنی قدرتمند را تولید نماید.

برای کامیون مشترک هینو و تویوتا اطلاعات دقیقی داده نشده است اما این نوع کامیون براساس مدل profia طراحی می‌شود و مجهز به دو بسته پیل سوختی  تویوتا می‌باشد. همچنین برای تولید کامیون های پیل سوختی هیدروژنی از فناوری های خودرو میرای 2021 بهره گرفته شده است. شرکت تویوتا همچنین برنامه هایی برای  تولید تراکتورهای برقی در آینده در نظر گرفته است .

مشخصات فنی کامیون هیدروژنی

کامیون های هیدروژن سوز تویوتا 25 تنی و دارای 11.9 طول می باشد. این نوع کامیون های هیدورژنی مجهز یه یک مخزن سوخت هیدروژنی بزرگ به همراه یک بسته باتری لیتیومی می باشند که می تواند انرژی لازم این نوع کامیون ها را فراهم نماید. این کامیون هیدورژنی طوری طراحی شده است که با یک بار شارژ مخزن سوخت هیدروژنی آن ، می‌تواند در حدود 600 کیلومتر را بدون هیچ گونه مشکلی طی نماید.

لازم به ذکر است که تنها ماده زائده ای که از سوخت هیدروژن این کامیون حاصل می‌شود آب است و این نوعی مزیت برای این کامیون محسوب می‌شود چراکه محیط زیست را آلوده نمی کند. بر طبق اظهارات مسئولان تویوتا این نوع کامیون به نوعی شاسی مجهز شده است که برای نصب پیل های سوختی و اجرای مرتبط با آنها را راحتتر مینماید. کامیون های هیدروژنی همچنین از وزن کمی برخوردار هستند که این موضوع برای اطمینان پیدا کردن از ظرفیت بار مناسب الزامی می‌باشد.

هدف اصلی تولید کامیونهای هیدروژنی چه می باشد؟

براساس اظهارات شرکت موفق تویوتا، برقی کردن وسایل تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه طراحی و تولید کامیون های برقی و هیدروژنی نقش عمده ای در کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ویژه دی اکسید کربن ایفا می‌کند.این شرکت همچنین افزود در حال حاضر کامیون های سنگین 60 درصد از کل میزان دی اکسید کربن تولید شده در ژاپن را به خود اختصاص داده اند . شرکت تویوتا قصد دارد تا سال 2050 از میزان انتشار گازهای گلخانه ای  تا حدود 90 درصد بکاهد و بر این باور است که با تولید کامیون های برقی و هیدورژنی تا حدود زیادی می تواند این مشکل را برطرف نماید.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close