مقالات

راهی شدن کامیون برقی تسلا موتورز به سیاره مریخ

راهی شدن کامیون برقی تسلا موتورز به سیاره مریخشرکت تسلا موتورز در سال 2017 بعد از سبقت گرفتن از شرکت جنرال موتورز به عنوان یکی از معروف ترین شرکت های خودرو سازی در بازار بورس سهام آمریکا به رسمیت شناخته شده شد . این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در عرصه خودرو سازی بعد از شرکت ها ی فولکس واگن و تویوتا به شمار می‌رود و بیش از 53 میلیارد ارزش خالص سهام این شرکت گزارش شده است.
شرکت تسلا موتورز برای اولین بار در سال 2003 به وسیله ی ابرهاد و مارک تارپنینگ افتتاح شد و هر دو این افراد حضور پررنگتری از ایلان ماسک در توسعه اولیه شرکت تسلا داشتند . در هرحال ایلان ماسک مسئولیت اداره و هدایت این شرکت بزرگ را برعهده دارد و در سال 2003 به عنوان یکی از هئیت مدیران این شرکت بزرگ معرفی شده است . نخستین محصولی که توسط این شرکت تولید شد تسلا رودستر نام دارد بررسی و ارزیابی این محصول از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد چرا که ما را در شناخت بیشتر این شرکت یاری می‌کند . این خودرو از نخستین خودروهایی است که به باتری یون لیتیومی می‌باشد این باتری مشابه باتری هایی است که برای لپ تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد و با هر بار شارژ شدن آن می‌توان برای 320 کیلومتر از آن استفاده نمود. یکی از مزیت هایی که این خودرو دارد این است که هزینه ی سوخت آن به کمتر از دو سنت می‌رسد.
ازمزایای دیگر این خودرو که می‌توان به آن اشاره کرد این است که این خودرو میتواند به صورت خودکار و یا همان اتو پایلت رانده شوند و اعلام شده است که این موضوع می‌تواند میزان تصادفات را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.
طبق آخرین اخبار به دست آمده ، شرکت تسلا موتورز اعلام کرده است که به زودی قرار است کامیون برقی تسلا موتورز تحت عنوان سایبر تراک cybertruck به سیاره مریخ فرستاده شود.
خودروی cybertruck نوعی از خودرو است که با استفاده از نیروی برق کار می‌کند و براساس برنامه ریزی هایی که صورت گرفته است در آینده نزدیک قرار است برای اولین بار توسط موشک فضایی استارشیپ در سال 2022 به سیاره مریخ فرستاده شود. البته لازم به ذکر است که این پرواز هیچ سرنشینی نخواهد داشت و با هدف انتقال برخی از محموله ها به این سیاره صورت خواهد گرفت.
جالب است که بدانید ایلون ماسک هم چند وقت پیش خودرویی تحت عنوان road roster که خودروی شخصی خود بوده است را به فضا فرستاده بود که در حال حاضر وارد فضای عمیق شده است.
براساس تحقیقاتی که کارشناسان اسپیس ایکس درباره ی این خودروها انجام داده اند ، به دلیل اینکه برای ساخت این خودروها و همین طور موشک استارشیپ از آلیاژ استیل ضد زنگ استفاده شده است در طی سفر به سیاره مریخ هیچ گونه آسیب و صدمه ای به آنها وارد نخواهد شد.
جالب است بدانید که خودروی برقی سایبرتراک cybertruck از نظر ظاهری شباهت زیادی به خودروی Mars concept rover که توسط ناسا در حال طراحی است ، دارد. نخستین نمونه از این خودور در سال 2017 رونمایی شد.
بدنه و ساختار این خودرو مانند یک ناو زره پوش عمل می‌کند به نحوی که به راحتی می‌تواند از خود در مقابل وضعیت آب و هوایی بسیار سخت سیاره مریخ محافظت نماید.
از مهمترین مزیت خودورهای cybertruck در مقایسه با خودروهایی دیگر می‌توان به برقی بودن آن اشاره نمود چرا که برای اینکه موتورهای احتراق داخلی آن به کار بیفتد به اکسیژن نیازی ندارد در نتیجه میتواند در شرایط سیاره مریخ که اکسیژنی وجود ندارد به خوبی دوام بیاورد. رونمایی از این کامیون برقی در 21 نوامبر سال 2019 صورت گرفته است و در طی این رونمایی دو پنجره بزرگ خودروهای cybertruck به شدت دچار آسیب دیدگی شدند و در طی این آسیب دیدگی به شرکت تسلا موتورز و سهام داران آن خسارات جدی وارد گردید. طبق بیانات مدیر عامل این شرکت در حال حاضر در حدود 250 هزار سفارش تولید خودروی cybertruck از سوی مردم دریافت شده است.
این خودرو مجهز به امکاناتی مانند برف پاک کن شیشه جلو ، چراغ های ویژه ، سیستم تعلیق بالا و چرخ های غول پیکر می‌باشند. طبق نظرات کارشناسان این خودروها بایستی این خودروها برای اینکه وجوز تردد در جاده های کشور را دریافت نمایند بایستی آزمایشهای ایمنی را بگذرانند.
از طرفی دیگر کارشناسان اعلام کرده اند که تردد خودروهای SUV در خیابان ها و جاده های کشور می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که این خودورها ابعاد بسیار بزرگی دارند و از آنجایی که موتور آنها از خودروهای دیگر قدرتمند تر است و با سرعت بیشتری در جاه ها حرکت می‌کنند، در صورت برخورد با عابران پیاده ممکن است باعث آسیب دیدگی و حتی مرگ عابران پیاده شود.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close