مقالات

وارد شدن 3 میلیون تایر خودروی سنگین با ارز دولتی

 

در حال حاضر شرکت های که در زمینه واردات تایر فعالیت دارند در حدود 95 درصد می‌باشند. این شرکت ها مسئولیت وارد کردن 130 برند از قبیل تیوپ دوچرخه ، موتورسیکلت ، ویلچر ، سواری ، وانتی ، اتوبوسی و کامیونی را به منظور مصارف داخلی برعهده دارد.

تایر چه نقشی در عرصه صنعت خودروسازی دارد؟

تایر تحت عنوان کالاهای استراتژیک به حساب می آید  و نمی‌توان آن را با کالاهایی مانند  لوازم خانگی و یا کالاهای لوکس مقایسه نمود  چرا که از حساسیت زیادی برخوردار هستند و به صورت مستقیم با جان و مال مردم ارتباط دارند در نتیجه واردات آن بایستی با ضوایط و مقررات خاصی صورت گیرد.

به منظور بررسی و ساماندهی بیشتر تایرهای وارداتی ،از سال 1394 انجمنی تحت عنوان انجمن وارد کننگان تایر راه اندازی شد که این انجمن با عضویت 100 شرکت وارد کننده روزانه در حال خدمت رسانی می‌باشد ، این انجمن هر چند که تازه تاسیس شده است اما در طول فعالیت کوتاه خود توانسته وضعیت واردات این کالا را به طرز چشمگیری ساماندهی نماید و تصمیم هایی که براساس این انجمن گرفته می‌شود در بازار تایرهای وارداتی و صنعت حمل و نقل تاثیر قابل توجهی دارد.

آمار دقیق از میزان مصرف و تولید تایر در ایران چقدر می‌باشد؟

آمار دقیقی از این میزان وجود ندارد اما به طور پیش فرض می‌توان گفت هر خودروی سواری سالیانه در حدود یک و نیم تایر مصرف می‌کنند و در مجموع در کشور در حدود 400 هزار تن تایر در کشور مصرف می‌شود. بر طبق گزارش های به دست آمده ، حدود 250 هزار تن تایر  در داخل کشور تولید میشود اما 150 هزار تنی که از این رقم باقی می‌ماند بایستی از طریق واردات تامین شود . جالب است اگر بدانید که از میان این تایرهای وارد شده به کشور 110 هزار تن از این تایرها توسط شرکت های وارداتی معتبر و بعد از پرداخت های قانونی و گمرکی وارد کشور می‌شوند اما واردات 40 هزار تن تایرهای باقیمانده به صورت غیرقانونی صورت می‌گیرد.

واردات تایر از چه کشورهایی انجام می‌گیرد؟

با توجه به تحریم هایی که در سال های اخیر بر کشور ایران وضع شد واردات از کشورهایی مانند آمریکا ،اروپا و برخی از کشورهای آسیایی به ندرت صورت می‌گرفت . اما بعد از برداشته شدن برجام  امکان واردات از کلیه کشورها به جز آمریکا وجود دارد و واردات تایرهای مختلف از کشورهای مانند چین ، کره ، ژاپن ،هند ، فرانسه و آلمان امکان پذیر می‌باشد.

طبق بیانات اخیر آقای محمدرضا گنجی ، کشور ایران سالانه به 300 هزار حلقه تایر برای خودروهای سنگین خود نیازمند است و حجم زیادی از این تایرها توسط شرکت های نا معتبر وارد کشور شده اند.

آقا گنجی همچنین افزود، کشور ایران سالیانه نیازمند 300 هزار تن تایر برای خودروهای سنگین می‌باشد که متاسفانه 3 میلیون حلقه تایر برای ماشین های سنگین از کشورهای دیگر وارد شده اند و تولید آنها در داخل کشور صورت نگرفته است.

وی همچنین افزود نگهداری این تایرها برای مدت دو سال در انبار امکان پذیر نمی‌باشد اما همچنان واردات 3 میلیون تایر با ارز دولتی امکان پذیر می‌باشد و هیچ گونه ممانعتی ندارد. علاوه بر این در صورتی که واردات تایر بیش از حد صورت گیرد کارخانه های تولید کننده تایر ماشین های سنگین ، محصولات تولیدی خود را به انبارها می‌فرستند در نتیجه برای فروش محصولات خود فرصتی نخواهند داشت.

او همچنین اضافه کرد زمانی که تولید کنندگان داخلی محصولات خود را در انبارها نگهداری کنند طبق قوانین سامانه توزیع تایر، حواله تنها برای تایرهای وارداتی صادر می‌شود و تولید کنندگان داخلی نمی‌توانند این حواله را اخذ نمایند و این به ضرر تولید کنندگان داخلی می‌باشد.

 

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close