مقالات

مشخصات کامیون مان TGM

مشخصات کامیون مان TGMمان یا ام. آ. ان یکی از شناخته شده ترین شرکت های مهندسی و صنایع سنگین آلمانی و یکی از شرکت های زیر مجموعه گروه فولکس واگن به شمار میرود . دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونیخ آلمان واقع شده است و سالهاست فعالیت خود را در حوزه تولید انواع کامیون ،اتوبوس ، موتورهای دیزلی ، خودروهای تجاری سنگین، ماشین آلات توربینی و ماشین های چاپ آغاز کرده است. این کمپانی با سابقه ای طولانی که در زمینه ی صنایع سنگین، فولاد ،سازه های فولادی ،خودروسازی و اسلحه سازی دارد توانسته است در پیشرفت صنعت آلمان نقش مهمی ایفا نماید و در حال حاضر به عنوان یکی از قدرتمندترین شرکت های فعال برای تولید انواع خودروهای سنگین ، کامیون، کشنده ، اتوبوس و انواع موتورهای دیزل کوچک و بزرگ محسوب می‌شود.

در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از محصولات تولید شده توسط شرکت مان بپردازیم. کامیون مان TGMدر زمره ی یکی از کامیون های نمیه سنگین محسوب میشود. این کامیون از ظرفیتی بین 13 تا 26 تن برخوردار می‌باشد و با مصرف سوخت پایینی که دارد می‌توان از آن به عنوان بهترین راه حل برای صنعت ساخت ساز استفاده نمود.

کمپانی مان ، موتور این کامیون را به نحوی طراحی کرده است که مجهز به فناوری های پیشرفته ای می‌باشد. موتورهای قوی Euro 6 این کامیون با تولید گشتاوری بالا در حدود 340 و 250 اسب بخار هم در جاده ها و هم در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد .موتور این کامیون بسیار کوچک طراحی شده است به نحوی که سیستم اگزوز ، فیلتر و مبدل کاتالیستی کمترین جا را می‌گیرد و به این ترتیب جای کافی برای نصب قطعات مورد نیاز دیگر نیز فراهم می‌شود. به منظور کاهش آلایندگی ،این کامیون مجهز به سیستم پاشش سوخت common rail می‌باشد که در این حالت موتور علاوه بر این که سوخت کمتری مصرف می‌کند با استانداردهای Euro 6 تطابق کامل دارد. همچنین این کامیون مجهز به گیربکس mon Tipmatic می‌باشد که علاوه بر کاهش آلایندگی برای محافظت از محیط زیست هم نقش مهمی ایفا می‌کند. یکی از مزایای این کامیون این است که می‌توان از گیربکس  آن به عنوان نیمه اتوماتیک و یا دستی استفاده نمود ، همچنین هنگام عوض کردن دنده با این گیربکس تمرکز راننده به هیچ عنوان به هم نخواهد خورد و راننده می‌تواند به جاده تسلط کامل داشته باشد . در صورت فعال بودن ترمز موتور ، گیربکس قادر به انتخاب بهترین دنده می‌باشد تا بیشترین نیرو تولید شود . علاوه بر آن ،این کامیون به سیستم ترمز موتور یکپارچه تجهیز شده است که به صورت اتوماتیک وظیفه ی تنظیم فشار ترمز را بر عهده دارد و این کار را برای راننده آسانتر می‌نماید.

ظرفیت حمل بار این کامیون در حدود 11/99 تن می‌باشد که این موضوع به معنای این است که این کامیون بدون اینکه عوارضی پرداخت کند می‌تواند در آلمان رفت و آمد داشته باشد . شاسی کامیون مذکور به نحوی ساخته شده است که در عین حال که از وزن سبکی برخوردار می‌باشد استحکام و ظرفیت بار بالایی هم دارد . همچنین لازم به ذکر است که انتهای شاسی این کامیون به نحوی طراحی شده است که قابلیت کوتاه و یا بلند شدن دارد و سوراخ های زیادی بر روی آن ایجاد شده است لذا چناچه بخواهید اتاق و یا یغچال نصب نمایید نیازی به ایجاد سوراخ و مته کاری نخواهید داشت.

طراحی منحصر به فرد کابین این کامیون آسایش و امنیت کامل را برای سرنشینان فراهم می‌کند. کابین این کامیون ظرفیت7 سرنشین را دارد . صندلی های داخل کابین براساس چیدمانی ارگونومیک طراحی شده اند و همه صندلی ها به کمربندهای ایمنی تجهیز شده اند البته خریداران در صورت تمایل می‌توانند صندلی های لوکس بادی را که مجهز به گرمکن تکیه گاه و یا نشمین گاه است را سفارش دهند. کابین این کامیون با سطح زمین ارتفاع بسیار مناسبی دارد و این موضوع تردد سرنشینان و راننده را بسیار راحت می‌نماید. از مزایای این کامیون می‌توان به آسان باز شدن قفل ها حتی هنگام یخ زدگی و چند منظوره بودن این کامیون اشاره نمود.

کامیون مان TGMجهت تامین امنیت راننده مجهز به فناورهایی نوین میباشد. یکی از این فناوری ها نرم افزار کنترل پایداری الکترونیک ESPمیباشد که کنترل وضعیت کامیون را بر عهده دارد.به این ترتیب در صورتی که این نرم افزار کامیون را در وضعیت خطرناکی مانند لغزش و یا خارج شدن از مسیر حس کند ، قادر است به صورت اتوماتیک سیستم ترمز و موتور را فعال نماید. علاوه بر آن ، این کامیون محهز به ترمزی خاص برای هدایت آسان کامیون در مسیرهای سربالایی میباشد. این ترمز با پایین نگه داشتن پدال میتواند مانع از عقب رفتن کامیون شود.

در آخر می‌توان گفت این کامیون برای آن دسته از افرادی که در صنعت حمل و نقل فعالیت دارند و مجبور به حمل بارهای سنگین میباشد بهتیرن گزینه می‌باشد چراکه با استحکام و دوام بالایی که دارد می‌تواند بارهای سنگین را به راحتی جا به جا نماید.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close