مقالات

کاهش انتشارات کربنی با حمل و نقل برقی توسط شرکت بولیدن

کاهش انتشارات کربنی در حمل و نقل برقی توسط شرکت بولیدنشرکت بولیدن (Boliden) شرکت استخراج معادن سوئدی می‌باشد که در زمینه ی تولیدات مس ، روی ، سرب ،طلا و نقره به فعالیت می‌پردازد . تاسیس این شرکت به سال 1931 بازمی‌گردد . در دهه 1980 و 1990 به دلیل یک سری از ادغام های صورت گرفته ، شرکتی فنلاندی به نام اتوکومپو شرکت بولیدن کونتک و همینطور قسمت استخراخ مس و روی شرکت بولیدن را به صورت رسمی خریداری کرد . اما در سال 2003 شرکت بولیدن با موفقیت هایی که به دست آورد توانست کلیه دارایی های قسمت استخراج معدن شرکت اوتوکومپو را به دست آورد و طی مذاکراتی که بین این دو شرکت انجام گرفت ، قرار شد اوتوکومپو که 49 % درصد از سهام شرکت بولیدن را گرفته بود در ازای گرفتن بخش استخراج معدن خود ، سهم شرکت بولیدن را دوباره بازگرداند. بیشتر از 4500 کارمند به صورت رسمی در شرکت بولیدن در حال فعالیت هستند . نام این شرکت گرفته شده از معدن طلای بولیدن سوئد ، می‌باشد. کشف این معدن در سال 1924 صورت گرفتته است و معروف به یکی از بزرگترین و غنی ترین معدن طلای اروپایی می‌باشد. اما این معدن از سال 1967 به بعد ، دیگر فعالیتی ندارد.

 

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نام بولیدن از کجا و چه کلمه ای گرفته شده است. در واقع در زبان سوئدی چنین کلمه ای موجود نمی‌باشد.. این کلمه گرفته شده از دو کلمه bod به معنای محل نگهداری گاو و lid به معنای دامنه کوه می‌باشد و به دلیل اینکه این کلمه توسط یک روزنامه که برای ساخت یک جاده آگهی داده بود به صورت اشتباه با اسم بولیدن چاپ شده بود این اسم در بین عموم مردم جا افتاد به نحوی که عموم مردم بیشتر از این کلمه استفاده می‌کردند.

 

طبق آخرین گزارش های منتشر شده ، شرکت سوئدی بولیدن به منظور توسعه و گسترش حمل و نقل برقی در معدن در سال های 2020 و 2021 قصد دارد در حدود 32 میلیون دلار برابر با 300 میلیون کرون سوئد در معدن مس روباز Aitik سرمایه گذاری نماید . معدن مس روباز Aitik در جنوب شهر یالیواره در سمت شمال سوئد واقع شده است. شرکت بولیدن همچنین تمایل دارد این تکنولوژی را در معدن روباز kevitsa واقع در شمال فنلاند هم به مرحله اجرایی برساند.

 

اجرایی شدن این پروژه مزیت های فراوانی دارد که از میان آنها می‌توان به افزایش بهره وری و همینطور کاهش مصرف سوخت دیزل اشاره نمود. علاوه بر آن ، این نوع کامیون های برقی قادر هستند با سرعت بیشتری نسبت به کامیون های دیگر در سطح جاده ها تردد داشته باشند و همزمان با آن کمترین صدا را تولید می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود رانندگان دیگر با تمرکز بیشتری به کار خود بپردازنند.

 

چناچه این سرمایه گذاری ها به مرحله اجرایی دربیایند ، در حدود 5 هزار و 500 متر مکعب از مصرف سوخت دیزل کاسته خواهد شد . لازم به ذکر است که این طرح از سال 2018 تاکنون در معدن Aitik به مرحله ی اجرا درآمده است که با ساخته شدن 700 متر خط برقی ، تاکنون نسبت به تبدیل چهار کامیون معدنی به برقی اقدام شده است.

 

البته لازم به ذکر است که به منظور بهبود بهره وری و تاثیرات مفید بر روی محیط زیست برای این دو معدن روباز برنامه های بیشتری در نظر گرفته شده است اما هنوز به مرحله ی اجرا نرسیده است.

 

معدن Atiik قصد دارد خط برقی را تا حدود سه کیلومتر دیگر توسعه دهد که با این میزان خط برقی 10 کامیون دیگر هم قابلیت تبدیل شدن به کامیون های برقی را خواهند داشت. طبق آخرین اخبارهایی که از شرکت بولیدن انتشار یافته است ،این سرمایه گذاری می‌تواند در حدود 15 درصد از منتشر شدن گازهای گلخانه ای در حمل و نقل معدن بکاهد که به نوعی پیشرفت قابل توجهی به سوی توسعه پایدار محسوب می‌شود.

 

علاوه بر آن ، در معدن kevitsa قرار است به زودی خط برقی در حدود 1.8 کیلومتر ساخته شود که با این میزان خط برقی در حدود 13 عدد کامیون معدنی در آینده ی نزدیک به کامیون برقی تبدیل خواهند شد . لازم به ذکر است که در طی اجرایی شدن این پروژه 9 درصد از منتشرشدن گازهای گلخانه ای جلوگیری می‌شود که این موضوع نکته ای مثبت تلقی می‌شود.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close