مقالات

احتمال افزایش قیمت گازوئیل در سال 1399

حامل های سوخت اعم از بنزین و گازوئیل در زمره ی کالاهای به شمار می روند که مردم به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با آنها سرو کار دارند، بالارفتن قیمت های این کالا ها می تواند تاثیرات منفی فراوانی بر سطح زندگی مردم ایجاد نماید. در شرایط حاضر یکی از مهمترین دغدغه هایی که در بین مردم وجود دارد در مورد افزایش نرخ گازوئیل می باشد و یکی از سوالاتی که ذهن مردم را به خود مشغول کرده است این است که آیا دولت برای تغییر نرخ گازوئیل در سال آتی برنامه ای در نظر گرفته است.

همانطور که می دانید در آبان ماه سال 98 با افزایش قیمت بنزین کشور با مشکلات فراوانی روبرو شد و این موضوع موجبات اعتراضات عده ی زیادی از مردم را فراهم نمود چرا که افزایش قیمت بنزین بر روی سایر کالاها هم تاثیر گذار بود و بسیاری از کالاها به بهانه ی گرانتر شدن بنزین گرانتر شدند. در شرایط کنونی مردم نگران این هستند که تجربه تلخ افزایش قیمت بنزین دوباره تکرار شود.

آیا در قیمت گازوئیل همانند بنزین تغییری ایجاد می شود؟

با توجه به اظهارات مسئولان وزارت نفت ، تاکنون برای افزایش قیمت گازوئیل در بودجه سال 1399 هیچ گونه برنامه ای در نظر گرفته نشده است ، اما در مورد اینکه آیا امکان افزایش نرخ گازوئیل در سال جدید وجود دارد می توان گفت بنزین و گازوئیل از لحاظ ماهیتی با همدیگر متفاوت هستند. مصرف گازوئیل به عنوان سوخت بیشتر از بنزین است و به دلیل اینکه گازوئیل در حمل و نقل ،کشاورزی و تولید تاثیر مستقیم دارد در مورد قیمت آن هم براساس فاکتورهای ذکر شده برنامه ریزی خواهد شد.

با وجود اینکه طرح افزایش قیمت گازوئیل توسط مقامات رسمی کشور رد شده است اما ارزیابی دقیق لایحه بودجه در سال 1399 نشان می دهد که احتمال اینکه دولت در سال آتی بخواهد جهت هدفمند کردن یارانه ها و افزایش درآمدهای دولت ، برنامه ای برای افزایش نرخ گازوئیل در نظر بگیرد ، وجود دارد.

افزایش قیمت گازوئیل چه تبعات منفی برای کشور به دنبال خواهد داشت؟

براساس آخرین اظهارات سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی ، چناچه قیمت گازوئیل افزایش پیدا نماید کشور با مشکلات اساسی روبرو خواهد شد چراکه خسارات و پیامدهای منفی که به دنبال افزایش قیمت گازوئیل به کشور وارد خواهد شد به دلیل اینکه گازوئیل با کشاورزان و کارگران به صورت مستقیم ارتباط دارد ، دو برابر بیشتر از بنزین خواهد بود . لذا تصمیم گیری دولت در این رابطه بایستی با احتیاط صورت گیرد.

لازم به ذکر است که اجرایی شدن طرح افزایش قیمت گازوئیل ، پیامدهای منفی فراوانی برای سیستم حمل و نقل کشور و قیمت نهایی کالاها به دنبال خواهد داشت ، از سوی دیگر نداشتن جایگزینی برای گازوئیل (مانند CNG برای بنزین) و داشتن ناوگان فرسوده تر در مقایسه با ناوگان بنزینی موجبات تورم شدید را برای کشور فراهم می نماید.

افزایش قیمت حامل های انرژی مانند گازوئیل که به عنوان سوخت اصلی کامیون ها و اتوبوس ها محسوب می شود موجب بالا رفتن نرخ قیمت حمل و نقل می شود که این موضوع به صورت جداگانه باعث افزایش تورم در کشور خواهد شد که این تاثیر منفی به گونه ای با سیاست های اقتصادی دولت مانند سیاست های پولی و مالی دولت ارتباط مستقیم دارد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close