آخرین اخبار روز کامیون

شکست طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل خودروهای سنگین

اخیرا طرحی مبنی بر نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی تایید و به مرحله اجرا درآمد. این طرح که در 6خرداد ماه سال99 کلید خورد، در فاز اول قرار بر تعویض 53 هزار خودروی سنگین فرسوده بالای 40 سال با یک دستگاه کامیون دست دوم تولید اروپا، گروه و یا ژاپن با عمر حداکثر 3 سال بود.
تاکنون با گذشت 49 روز از این طرح دستاورد و موفقیتی حاصل نشده و حتی یک دستگاه خودروی فرسوده ایرانی با کامیون دست دوم اروپایی تعویض نشده است.
پیش از این طرح نیز طرحی با عنوان طرح ریاست جمهوری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای آغاز شد، این طرح بنا بر تعویض 174 هزار و 550 دستگاه با استفاده از تسهیلات 12 میلیارد دلاری صندوق توسعه بود، که در این طرح 50 درصد هزینه به دولت پرداخت می‌شد، 50 درصد دیگر به صورت تسهیلات بانکی 18 درصد و 20 درصد از این مبلغ به صورت نقدی پرداخت می‌شد
که با وجود ثبت نام 25 هزار متقاضی و پرداخت یک میلیارد دلار به بانک‌های اعطا کننده تسهیلات، ادامه اجرای این طرح روشن نیست.و از آن جایی که واردات خودرو بر عهده خودروسازان بوده، منافع آنها نیز در واردات کامیون با تاخیر و تعلل است.
این در حالی است که کریمی دبیر کانون کامیون داران اظهار داشت واردات خودروهای دست دوم نه تنها تاکنون موفقیتی نداشته بلکه با شکست این طرح شاهد افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت کامیون‌های دست دوم خارجی در کشور هستیم. وی با اشاره به اینکه تامین ارز واردات خودروهای سنگین باید از خارج از کشور صورت گیرد و یک نماینده مستقیما از کشورهای تولید کننده قدرتمند خودروهای سنگین همچون آلمان و سوئد خودروهایی با طول عمر 3 سال را وارد کند.

شکست طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل خودروهای سنگین

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close