مقالات

تاثیر کرونا بر بازار خرید و فروش خودرو

در پی شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها در ماه های پایانی سال 98 تحت تاثیر قرار گرفته اند و به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. در این میان بازار خرید و فروش خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و دچار نوساناتی شده است بطوریکه این مهمان ناخوانده توانسته تاثیر بسزایی در کاهش قیمت خودرو و تقاضای آن داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل تاثیر ویروس کرونا بر بازار خرید و فروش خودروی کشور بپردازیم.

هر ساله بازار خرید و فروش خودرو در ماه های پایانی سال و قبل از فرارسیدن نوروز رونق بسیاری داشته است اما این روزها با گذشت چندین هفته از ورود ویروس کرونا به کشور، تقاضا و مراجعه به بازار خودرو به طور چشمگیری کاهش یافته و روند نزولی پیدا کرده است ازاینرو شکاف عظیمی بین میزان تولید و عرضه خودرو و تقاضای بازار ایجاد شده است به گونه ای که این تفاوت به بیش از یک میلیون دستگاه رسیده است. در این راستا انجمن خودروهای سنگین با اعلام ریزش شدید قیمت خودروها از خاموشی نمایندگی ها و عدم حضور مردم در نمایندگی ها خبر داده است به طوریکه شرایط فعلی نشان می‌دهد که مردم ترجیح می‌دهند به منظور مصون ماندن از عواقب بیماری ناشی از ویروس کرونا، خود را درخانه هایشان قرنطینه کنند و حتی برای دریافت قیمت خودروهای سنگین نیز به نمایندگی ها مراجعه نکنند.

یکی دیگر از عواملی که موجب کاهش رونق بازار خرید و فروش خودرو و یا به عبارتی بازار شب عید شده است؛ تعطیلی موقت واحد های تولیدی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در چین و سایر کشورهای تولید کننده می‌باشد بطوریکه این روزها تامین قطعات خودروهای تولیدی در ایران و سایر کشورهای تولیدکننده به سختی صورت می‌گیرد و یا اینکه خطوط تولیدی خودروسازان به حالت تعلیق درآمده است.

طبق پیش بینی انجمن خرید و فروش خودروهای سنگین تا زمانی که موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور جدی است و جو جامعه به حالت عادی بازنگردد، بازار خرید و فروش خودرو همچنان راکد و بدون مشتری می‌باشد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close