مقالات

آیا تولید انبوه “چاپار” امکان پذیر است؟

آیا تولید انبوه کامیون چاپار امکان پذیر است؟همانطور که در جریان هستید مدتی پیش خط تولید خودورهای تجاری سنگین با نام چاپار با حضور رئیس جمهور “حسن روحانی” در مشکین شهر اردبیل افتتاح شد . کامیون ایرانی چاپار محصولی جدید از شرکت حدید مبتکران است که سابقه ی درخشانی در عرصه قطعه سازی و به ویژه تولید انواع صندلی خودرو برای خودروهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند دارد . این شرکت در زمینه ی تولید خودروهای تجاری از سال 1388 فعالیت خود را به صورت جدی شروع نمود اما به دلایل متعددی برای چند سال فعالیت این شرکت متوقف شد. در سال 1392 این شرکت با طرح تولید کامیون ایرانی چاپار دوباره فعالیت خود را  آغاز نمود و چندی پیش موفق شد از اولین نمونه کامیون چاپار سه محور رونمایی نماید . موتور ، گیر بکس و 3 محور کامیون چاپار تولید مرسدس بنز آلمان می‌باشد اما بدنه ، داشبورد و دیگر متعلقات آن توسط شرکت حدید مبتکران تولید شده است . قطعات بسیاری از کامیون چاپار دقیقا مشابه قطعات خارجی هستند . وزن ناخالص این کامیون در حدود 33 تن می‌باشد و مجهز به امکاناتی از قبیل اتاق خواب ، تهویه مطبوع ، نمایشگر دیجیتال و بالابر هیدرولیکی می‌باشد.

در این مطلب قصد داریم در مورد اینکه قیمت نهایی این خودروی تجاری در آینده چقدر خواهد شد و آیا با شرایط سیاسی و تحریم های حاکم در کشور ، امکان تولید چاپار به تعداد بالا وجود دارد اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

طبق آخرین صحبت های رئیس کانون انجمن های صنفی رانندگان حمل و نقل جاده ای ، با شرایطی که کشور در تحریم های جدی به سر می‌برد ، تولید این خودروهای تجاری سنگین به صورت انبوه امکان پذیر نمی‌باشد و شرکت های مانند سایپا ایران خودور دیزل به تمامی افرادی که برای خریداری خودورهای سنگین ثبت نام کرده اند پیشنهاد کرده است که به عنوان جایگزین خودروهای سنگین پراید را انتخاب نمایند.

در پاسخ به این سوال که قیمت نهایی این خودورها در آینده ی نزدیک برای مصرف کنندگان چقدر خواهد بود باید گفت که قیمت این خودروها بستگی به قیمت دلار و قیمت تمام شده ی این کالا دارد . البته لازم به ذکر است که یکی از دلایلی که باعث شده که این خودروی ملی هنوز به تولید انبوه نرسد کمبود قطعات کافی این خودرو می‌باشد. در واقع افتتاح خط تولید این خودروی تجاری به صورت واقعی نبوده و بسیاری از این اقدامات به صورت نمادین در کشور صورت گرفته است که تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده اند لذا براساس شرایطی که در کشور حاکم است برای اعلام شدن قیمت تمام شده ی کامیون چاپار بایستی تا مدتی منتظر ماند.

طبق به روزترین اظهارت رئیس کانون انجمن صنفی رانندگان حمل و نقل جاده ای : در طی دو سال اخیر شرکت های مختلف تولید کننده خودورهای سنگین هنوز نتوانسته اند خودروهایی را که قول آنها را به مشتریان خود داده بودند وارد بازار نمایند و به دست مصرف کنندگان برسانند. در حال حاضر در پاسخ به این سوال که آیا با وجود شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم در کشور امیدی برای تولید خودورهای سنگین وجود دارد هنور جواب قانع کننده ای وجود ندارد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close