مقالات

تاخوگراف در کامیون ها

تاخوگراف چیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی به مرور زمان نیازهای انسان در تمام زمینه ها برطرف شده، از همین رو سیستم حمل و نقل جاده ای و خودروهای سنگین نیز از این قاعده مستثنی نیست. خلل و مشکلاتی که در زمینه حمل و نقل جاده ای وجود داشت همانند عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، عدم دسترسی به اطلاعات رانندگان، عدم تناسب میزان بار و مسافر سبب استفاده از تاخوگراف گردید. تاخوگراف پیشینه ای طولانی داشته و آلمان استفاده از آن را در دسامبر 1952 اجباری اعلام کرد و از سال 1985 نیز استفاده از آن در اروپا اجباری شد. تا خوگراف وسیله ای هوشمند، کاربردی و مفید جهت ثبت اطلاعات ضروری خودرو می باشد. این وسیله شامل یک فرستنده است که در گیربکس یا جعبه دنده خودرو نصب شده و نمایشگری همانند دستگاه ضبط و پخش دارد. تاخوگراف وسیله ای ضروری جهت سیستم حمل و نقل جاده ای بوده که اطلاعاتی همانند سرعت خودرو، زمان حرکت از مبدا، مدت زمان سفر، توقف، میزان توقف، محل توقف، محل سرعت غیر مجاز، تخلفات سرعتی، نوع بار در حال حمل، ارائه هشدارهای خاص به راننده، کنترل مدت زمان مجاز رانندگی، مسافت پیموده شده و عملکرد راننده را ارزیابی و ثبت می کند.در همین راستا پلیس راهنمایی و رانندگی با هدف کنترل سرعت، و وضعیت رانندگان جاده ای استفاده از تاخوگراف برای رانندگان داخلی نیز اجباری اعلام کرد. از همین رو تولید کنندگان اتوبوس نیز استفاده از تاخوگراف را در تولید خودروهای خود لحاظ می کنند.

تاخوگراف در کامیون ها

تاخوگراف آنالوگ:

در این نوع از تاخوگراف ها از صفحات و یا دیسک های کاغذی جهت ثبت اطلاعات استفاده می شود. این دستگاه از یک جعبه، سنسور سرعت و دیسک کاغذی تشکیل شده است. این دستگاه ها قابلیت استفاده دو راننده از آن را دارد و دارای دو مدل هستند:

  • مدل مجزا و مستقل که همان نوع جعبه ای آن است 2- مدلی که به صورت مستقیم در زیر سرعت سنج قرار گرفته و هر دو راننده به صورت مجزا می توانند از آن استفاده کنند و سرعت و شرایط رانندگی هر راننده به صورت جدا ثبت می شود. در این دیسک ها 4 حالت مختلف برای ثبت اطلاعات مانند: رانندگی، توقف، کار و استراحت وجود دارد.

بر روی این دیسک ها قسمت ها و علامت های مختلفی جهت ثبت اطلاعات وجود دارد که از بالا به پایین به شرح زیر است: نماد سر و کلاه جهت درج اسم راننده، فلش به طرف جلو برای درج مبدا و فلش به طرف عقب برای مقصد می باشد، تاریخ اول جهت ثبت تاریخ شروع کار و تاریخ دوم جهت اتمام کار می باشد. قسمت پایین تر که کلمه NO بر روی آن نوشته شده محل ثبت شماره پلاک می باشد. در پشت صفحه نیز قسمت هایی جهت ثبت اطلاعات برای رانندگانی است که خودروی خود را در طول روز چندین بار تعویض می کنند. همچنین در بخش بیرونی تر این دایره نیز نموداری وجود دارد که سرعت خود را در طول مسیر ثبت کرده، و پلیس می تواند تخلفات را بر روی آن مشاهده کند.

این دستگاه کاربردهای زیادی دارد و دکمه های تعبیه شده بر روی دستگاه، جهت بیرون آوردن دیسک، دکمه 1و 2 مخصوص راننده اول و دوم و تنظیم یکی از 4 حالت استراحت، کار، توقف رانندگی و دو دکمه با علامت مثبت و منفی جهت تنظیم ساعت و تاریخ می باشد. در صورت بروز حادثه صفحه ای که توسط پلیس مهر و امضا شده باشد در دادگاه قابل استفاده و استناد می باشد.

تاخوگراف آنالوگ در کامیون ها

تاخوگراف دیجیتال:

با گذشت زمان و عدم دسترسی مدیران به کیفیت کنترل رانندگان در موقعیت های مختلف، وقت گیر بودن تعبیه دیسک های کاغذی،  از بین رفتن آنها، تاخوگراف دیجیتالی و استفاده از کارت هوشمند روی کار آمد. در تاخوگراف های دیجیتال کارت های هوشمند جایگزین، صفحات مقوایی شده اند. در این نوع از تاخوگراف ها از لحظه قرار گرفتن راننده در خودرو کارت هوشمند راننده باید داخل دستگاه قرار بگیرد تا عملیات انجام شود در غیر این صورت دستگاه شروع به بوق زدن کرده و کلیه عملیات و تخلفات را ثبت می کند. این دستگاه علاوه بر کنترل مدت زمان مجاز رانندگی که برای هر راننده بیش از 10 ساعت نیست، اطلاعات بارنامه را نیز از طریق کارت هوشمند دریافت کرده و اطلاعات و عملکرد رانندگی، تخلفات سرعت و اطلاعات مسیر را ثبت کرده و از طریق کارت حافظه، کارت هوشمند و یا پورت منتقل می کند.

تاخوگراف در کامیون ها

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت، اخبار و مقالات، شرایط فروش اقساطی و شرکت های تولید کننده کامیون به صفحه مربوطه در سایت تراکس کار مراجعه فرمایید.

امیدواریم استفاده لازم را از خواندن این مطالب برده باشید.

تاخوگراف در کامیون ها

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close