بلاگدسته‌بندی نشدهمقالات

راهنمای خرید ماشین سنگین

در سال‌های اخیر که بازار واردات ماشین سنگین در کشورمان با محدودیت رو به رو شده است و دیگر خبری از خودروهای صفر اسکانیا، ولوو و بنز نیست؛ بازار کامیون شرایط چندان جذابی ندارد و عدم وجود کامیون‌های بروز و افزایش قیمت قابل توجه آن‌ها بازار کامیون را با تنش‌ رو به رو کرده است.

از طرفی با توجه به عوامل ذکر شده، خریداران کامیون به ناچار خرید خودروهای کارکرده اروپایی را به خودروهای صفر چینی ترجیح می‌دهند. زیرا علاوه بر کیفیت و ایمنی بیشتر، طول عمر بیشتری نیز دارند. لذا خرید خودروهای کارکرده نیازمند دقت و توجه بیشتری به نسبت خودروی صفر است و پیش از خرید مواردی باید مورد بررسی قرار گیرد.

به هنگام خرید خودروی صفر، مبلغی که پرداخت می‌شود بابت نوع خودرو، رنگ و امکانات جانبی آن است اما خرید خودروی کارکرده کمی متفاوت است و به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد. بطوریکه می‌بایست داشتن یا نداشتن تصادف، سلامت موتور، قطعات و… مورد بررسی قرار بگیرد. لذا در این مطلب قصد داریم نکات خرید کامیون کارکرده را مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه کامیون کارکرده بخریم؟

برای خرید کامیون کارکرده موارد بسیاری باید مورد توجه قرار بگیرد که توصیه می‌شود حتما از افراد کاربلد و متخصص در این زمینه کمک بگیرید و همچنین با آن رانندگی کنید تا بتوانید از سلامت خودرو و قطعات آن اطمینان پیدا کنید. به طورکلی موارد مهم برای خرید کامیون عبارتند از:

موتور

موتور کامیون کارکرده
 • موتور خودرو مهم‌ترین قسمتی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود و سلامت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. سلامت موتور نیز به عوامل بسیاری بستگی دارد که در مرحله اول موتور نباید صدای اضافی و لرزش داشته باشد.
 • دود خروجی از اگزوز نباید سفید باشد.
 • مورد دیگری که در رابطه با سلامت موتور باید مورد بررسی قرار بگیرد، عدم باز شدن و تعمیر موتور است که از آچار خوردگی پیچ و مهره‌های موتور می‌توان متوجه این امر شد.
 • یکی از راه‌هایی که به تشخیص سلامت موتور کامیون کمک می‌کند، رانندگی با آن است که می‌توان عملکرد موتور را مورد بررسی قرار داد.

گیربکس

پس از موتور، سلامت گیربکس در اولویت قرار دارد؛ پس دقت کنید که به هنگام شروع حرکت نباید در اتاق خودرو لرزش ایجاد شود و به هنگام تعویض دنده نباید صدای اضافی داشته باشد.

شاسی

شاسی کامیون باید عاری از هرگونه جوشکاری باشد زیرا باعث ضعیف شدن ناحیه جوشکاری شده می‌شود و در مواقعی که فشار زیادی بر روی آن باشد، احتمال خم شدن و یا بریدگی آن وجود دارد.

امکانات رفاهی

یکی دیگر از موارد مهمی که برای خرید کامیون می‌بایست به آن توجه شود، امکانات رفاهی خودرو است زیرا رانندگان کامیون ساعت‌های زیادی را در مسیر هستند و وجود امکانات رفاهی در خودرو مسئله‌ای حائز اهمیت است.

کابین کامیون

بیمه

بیمه کامیون ازجمله مواردی است که در قیمت کامیون کارکرده تاثیر گذار خواهد بود و داشتن بیمه کامل نشانگر نداشتن سابقه تصادف است و همچنین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دارای اعتبار را می‌توان در افزایش قیمت خودرو تاثیرگذار دانست.

تایر کامیون کارکرده

تایرها

تایرها نیز در تعیین قیمت کامیون کارکرده تاثیر می‌گذارند و سال تولید و میزان سلامت عاج‌های لاستیک از مواردی است که باید به آن توجه شود.

بدنه ماشین

 • خوردگی و زنگ زدگی ماشین، مواردی هستند که باعث افت قیمت خودرو می‌شوند و ممکن است فروشنده این موضوع را به شما اطلاع ندهد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید خوردگی را در بدنه کامیون تشخیص دهید؛ حرکت یک آهنربا روی بدنه ماشین است که اگر نچسبد، نشانه تصادف و پر شدن آن قسمت با بتونه است.
 • درها و پنجره‌ها و در کاپوت را چک کنید؛ به راحتی باز و بسته شوند.

سیستم تعلیق

برای تست کردن سیستم تعلیق خودرو می‌توانید به تمامی قسمت‌های آن به صورت عمودی فشار وارد کنید، در حالت عادی باید به شکل اولیه بازگردد اما اگر خودرو شروع به لرزیدن کرد یعنی سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

خرید کامیون کارکرده

شکل ظاهری کامیون و…

 • پارگی صندلی‌ها نیز از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • کفی ماشین را کنار بزنید و کف ماشین را نگاه کنید، اگر زنگ زده باشد، آب به زودی به داخل خودرو نفوذ خواهد کرد.
 • بررسی سلامت برق ماشین، چراغ‌ها، راهنماها و…
 • میزان کارکرد خودرو که از روی کیلومتر شمار می‌توانید متوجه شوید.
 • ترمزها را امتحان کنید، اگر مجبور باشد آن‌ها تا آخر فشار دهید و یا به هنگام ترمز گرفتن، ماشین به طرفین مایل شود یا اینکه صدایی از آن خارج شود به این معنی است که سیستم ترمزها به تعمیر نیاز دارد.
 • اگر به هنگام پیچیدن، از چرخ‌های جلو صدای بلندی شنیده شود، نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر کامیون است.

نتیجه گیری

و در پایان توصیه می‌شود حتما خودرو را به یکی از مراکز کارشناسی منتقل کنید تا به صورت تخصصی و با استفاده از دیاگ از سلامت خودرو مطمئن شوید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط فروش اقساطی ماشین سنگین و کامیون از طریق شماره‌های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close