بلاگمقالات

حمل و نقل سبز با کامیون‌های برقی مرسدس بنز

چندی پیش شرکت خودروساز مرسدس بنز به منظور توسعه صنعت حمل و نقل و با هدف ایجاد حمل و نقل سبز در دنیا، از ایده ساخت کامیون‌های برقی خود رونمایی کرد. همانطور که از نام این کامیون‌ها مشخص است به جای موتورهای دیزلی رایج، از پیشرانه الکتریکی استفاده شده است که هیچ آلایندگی از خود به جای نمیگذارند.
این کامیون‌های برقی به همراه پیل‌های سوختی با سوخت هیدروژن مایع در سه مدل GenH2، EActros، EActros Longhaul معرفی شده‌اند که هریک طرح و هدفی متفاوت از یکدیگر دارند.
در رابطه با عرضه این کامیون‌ها، شرکت مرسدس بنز اعلام کرده است که قصد دارد سری آزمایشی آن‌ها را از اوایل سال 2023 وارد جاده‌ها کند و لازم به ذکر است که سری ایی آکتروس به دلیل زیرساخت‌های ارزان‌تر و سریع‌تری که دارند، زودتر عرضه می‌شوند. انتظار می‌رود که در سال 2039 کامیون‌هایی با سوخت کاملا co2 و پیل سوخت هیدروژنی جایگزین خودروهای سنگین موجود در بازار شود.

مشخصات فنی کامیون‌های برقی مرسدس بنز

  • این کامیون‌ها به دو موتور برقی با قدرت 335 اسب بخار در مجاورت محور چرخ‌ها مجهز هستند.
  • انرژی موتور کامیون توسط سه باتری ماژولی لیتیوم-یون با ظرفیت 212 KWh تامین می‌گردد که می‌تواند با یکبار شارژ، مسافتی حدود 200 کیلومتر طی کند.
  • نمایشگری 12.3 اینچی در داخل کابین کامیون تعبیه شده است که تمامی اطلاعات موردنظر را در اختیار راننده قرار می‌دهد و او را در پیدا کردن مسیر یاری می‌رساند.

کامیون ‌ eActros LongHaul مرسدس بنز تا حد زیادی به کامیون‌های دیزلی معمولی شباهت دارند اما بهترین گزینه برای استفاده مداوم در مسیرهای طولانی است زیرا شرایط قانونی مربوط به مدت زمان رانندگی، رانندگان کامیون براساس اتحادیه اروپا برای آن‌ها محدودیت ایجاد کرده است. اما به لطف فناوری شارژ سری جدید کامیون‌های مرسدس بنز، بخش عمده‌ای از انرژی موردنیاز برای سفر را تامین کرد.
درخصوص کامیون EActros قابل ذکر است که با برخورداری از موتور و دیفرانسیل برقی، مناسب‌ترین گزینه برای حمل و نقل درون شهری می‌باشد. اگرچه این سری از کامیون‌های برقی با طراحی قبلی اکتروس، از یک سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close