آخرین اخبار روز کامیوناخبار مهم

رونمایی از کامیون کشنده آتامان

ایران خودرو دیزل یکی از معروف ترین شرکت های خودروسازی است که تاکنون محصولات مختلفی تولید کرده است و به جایگاه ویژه ای در عرصه خودروسازی ایجاد کرده است. یکی از محصولات این شرکت معروف خودروسازی، کشنده آتامان است که در 30 خرداد ماه طی با حضور مدیر عامل گروه خودروسازی ایران خودرو و چند تن از نمایندگان مجلس رونمایی شد که به عنوان جایگزین بنزهای قدیمی معرفی شد و قرار است به زودی وارد بازار خودروسازی ایران شود. در ادامه مقاله قصد داریم در مورد مشخصات فنی، اتاق و قیمت این کشنده معروف اطلاعاتی در اختیار علاقمندان به این خودرو قرار دهیم.

مشخصات فنی کامیون کشنده آتامان

کشنده آتامان یکی از پرقدرت ترین کشنده های فعال است که با بهره گیری از با کیفیت ترین قطعات و قیمتی مناسب توانسته تحول شگرفی در صنعت خودروسازی کشور به وجود آورد و در مدت زمان کوتاهی به یکی از قدرتمند ترین کشنده ها تبدیل شده است. این کشنده به پیشرانه مرسدس بنز با کد om457 LA تجهیز شده است که در کارخانه ایدم تولید می شود و با قدرت 430 اسب بخار و گشتاوری 2100 نیوتن متر قادر به فعالیت است.پیشرانه این کشنده در ایران تولید می شود و علاوه بر آن تمامی قطعات به کار رفته در ساخت این کشنده به راحتی در بازار یافت می شود که از مهمترین نکات مثبتی است که در مورد این کشنده می توان ذکر کرد.

پس با وجود این پیشرانه دیگر مشکلی از بابت تامین قطعات وجود نخواهد داشت.یکی از ویژگی های منحصر به فرد این کشنده آتامان نسبت به سایر خودروهای سنگین این است که می تواند در پایین ترین دور ممکن گشتاوری داشته باشد و این ویژگی است که سایر خودروهای سنگین از ان بی بهره هستند.

سیستم تعلیق به کار رفته در این کشنده در جلو، فنر پارابولیک با کمک فنر هیدرولیک و میل موج گیر و در عقب فنر پارابولیک با کمک فنر هیدرولیک است و با تغییراتی که در شاسی و فاصله محوری این کشنده صورت گرفته است، کیفیت رانندگی با این کشنده در مقایسه با بنزهای قدیمی بهتر شده است.

طراحی کابین و امکانات کامیون کشنده آتامان

در کابین این کشنده قطعات پلاستیکی وجود داشته و دیگر خبری از طرح قدیمی بنز نمی باشد.این کامیون کشنده در واقع همان بنز واگن هود است که برای طراحی کابین این کشنده از فوتون H4 الهام گرفته شده است.

برای اتاق این کشنده سقفی بلند طراحی شده است که عبور و مرور را برای افراد راحت نموده است.همچنین اتاق این کامیون دارای بالابر هیدرولیکی و دستی  است و امکاناتی مانند دو عدد تخت خواب، بخاری درجا،کروز کنترل، محدود کننده سرعت، آینه کاری برقی مجهز به گرم کن، چراغ ال ای دی جلو، سانروف برقی، قفل عرضی دیفرانسیل، گرم کن سوخت و و… تعبیه شده است.

سیستم های رادار خطی، ترمز هوشمند اضطراری و سیستم هشدار تصادف از جمله سیستم هایی هستند که در ساخت این کشنده به کار رفته اند.

قیمت و زمان عرضه کامیون کشنده آتامان

در خصوص قیمت و زمان عرضه این کامیون کشنده اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما شرکت ایران خودرو دیزل اعلام کرده که این کامیون کشنده به زودی وارد بازار خودروسازی می شود.اما پیش بینی می شود که قیمت کشنده آتامان زیر 2/5 میلیارد خواهد بود و تیراژ این خودرو در سال جاری 500 دستگاه باشد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close