مقالات

عدم دریافت معاینه فنی یک سوم خودورهای سنگین

عدم دریافت معاینه فنی یک سوم خودروهای سنگینهمانطور که می‌دانید یکی از مهمترین دلایل افزایش تصادفات جاده ای ایرادات فنی موجود در خودورها می‌باشد که متاسفانه با توجه به عدم نظارت دقیق مراکز معاینه فنی کشور ، بسیاری از خودورها با وجود اینکه نقص های فنی زیادی دارند نسبت به حمل بار و مسافر اقدام می‌نمایند که این امر موجب افزایش آمار تصادفات میشود که بایستی چاره ای برای آن اندیشده شود.

 

البته به منظور رفع این مشکل و کاهش آمار تصادفات جاه ای ، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سامانه ای تحت عنوان سامانه بر خط معاینه فنی راه اندازی نموده است که می‌تواند به صورت مستقیم بر عملکرد مراکز معاینه فنی نظارت داشته باشد که این موضوع موجب می‌شود این مراکز با حساسیت بیشتری وظیفه ی خود را انجام دهند و با این روش تا حد زیادی آمار تصادفات جاده ای کاهش پیدا می‌کند.

 

در حال حاضرچالش آلودگی هوا و افزایش آلاینده ها ی زیست محیطی یکی از دلایلی است که باعث شده کنترل استاندارهای زیست محیطی خودروها به موضوعی با اهمیت تبدیل شود که متاسفانه هر ساله این مسئله فقط در فصل زمستان با بروز وارونگی و آلودگی هوا پررنگ تر می‌شود و بعد از اتمام زمستان این موضوع دوباره به فراموشی سپرده می‌شود.

 

بر طبق اظهارت رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودرو ، در حال حاضر تعداد خودورهای سنگین موجود در کشور به بیش از 2 میلیون می‌رسد و یک سوم از این خودورهای سنگین به دلیل اینکه در داخل شهر فعالیت می‌کنند فاقد برگه معاینه فنی هستند چرا که عدم دریافت برگه معاینه فنی ، کارت هوشمند سوخت آنها را غیر فعال نمی‌کند.

 

برطبق قانون تعیین شده توسط مراکز معاینه فنی ، خودروهای سنگینی که کمتر از 10 سال از فعالیت آنها می‌گذرد بایستی هر 6 ماه یکبا ر و خودورهایی که بیش از 10 سال فعالیت کرده اند هر سه ماه یکبار باید برای کنترل خودوری خود به مرکز معاینه فنی مراجعه نمایند. چناچه رانندگان از دریافت برگه معاینه فنی امتناع نمایند کارت هوشمند سوخت آنها دیگر معتبر نخواهد بود و این نیز به ضرر رانندگان نیز خواهد بود. در حال حاضر قیمتی که رانندگان برای اخذ برگه معاینه فنی بایستی پرداخت نمایند در حدود 350 هزار ریال می‌باشد.

 

برطبق آخرین اخبار منتشر شده درباره ی این موضوع ، خودورهای سبکی که عمر آنها بیش از چهار سال باشد بایستی برای اخذ برگه معاینه فنی اقدام نمایند. هم اکنون در حدود 20 میلیون خودوری سبک در کشور وجود دارد که چهار یا پنج میلیون از آنها به خاطر اینکه عمر انها زیر 4 سال است از دریافت برگه معاینه فنی معاف هستند .آمار های دقیق نشان می‌دهد که 30 درصد از خودورهای سبک هنوز برای اخذ معاینه فنی اقدام نکرده اند و بایستی در آینده ی نزدیک جهت کنترل خودوری خود به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند.

 

براساس آخرین اظهاران رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودور کشور ،در حال حاضر 140 مرکز صدور معاینه فنی در کشور در حال فعالیت هستند که مراکزی که به خودورهای سنگین اختصاص داده شدند با مجوز رسمی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به فعالیت می‌پردازند و مراکزی که مخصوص خودورهای سبک هستند با مجوزی از سوی وزارت کشور و سازمان راهداری فعالیت می‌کنند.

 

او همچنین اظهار کرد که معاینه فنی خودورها جهت ایمنی خودورها از اهیمت ویژه ای برخوردار میباشد و همینطور در صنعت حمل و نقل نقش بسزایی دارد اما لازم به ذکر است که برای این موضوع ابتدا بایستی فرهنگ سازی صورت گیرد تا صاحبان خودورها با داشتن اگاهی کامل در خصوص این موضوع نسبت به کنترل خودروی خود اقدام نمایند.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close