مقالات

مشخصات کامیون سری R ماک

مشخصات کامیون سری R‌ ماکماک یکی از قدیمی ترین شرکت های است که سالهاست در زمینه ی تولید ماشین های سنگین فعالیت دارد و معرف کامیون سازی آمریکا در دنیا می‌باشد. استفاده از بهترین و پرقدرت ترین موتورها در طراحی و تولید ماشین های سنگین، باعث شده محصولات این شرکت در بین عموم مردم از طرفداران ویژه ای برخوردار باشد. کامیون های ماک به انواع و مدل های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که یکی از معروف ترین این مدل ها کامیون های سری R ماک میباشد که یکی از ماندگارترین محصولات این شرکت هم محسوب میشود. در این مصلب قصد داریم به صورت جداگانه به معرفی کامل کامیون سری ماک سری R بپردازیم.

مشخصات فنی کامیون سری R ماک

قدرت موتور کامیون سری R ماک :250/2100
گشتاور تولید شده توسط کامیون سری R ماک: 1322/1020
سیستم ترمز : دیسکی
بخاری توربو شارژر بدون اینترکولر
مجهز به گیر بکس دارای دو مدل 24 دنده و 18 دنده
جریان برق: 12 ولت
فنربندی عقب و جلو فنر شمش با کمک فنر
اساتاندارد آلایندگی: euro 2
مجهز به گلگیر فایبرگلاس

طراحی خارجی و داخلی کامیون سری R ماک

اکسل کامیون سری R ماک در قسمت جلو قرار گرفته است. یکی از مزیت هایی که این کامیون دارد این است که به خاطر اینکه چرخ های این کامیون از قسمت کابین آن دور می‌باشد ، رانندگی با این کامیون در مقایسه با کامیون های دیگر راحت تر می‌شود. از طرفی دیگر به خاطر اینکه وزن این کامیون بر روی محورها به خوبی تقسیم شده است می‌توان با استفاده از این کامیون بار بیشتری را جا به جا نماید. بدنه ی خارجی کامیون های ماک به صورت تخت و با خطوط تیز طراحی شده است .اما مدل های وارداتی مجهز به درب هایی با قوس ملایم هستند .قسمتی که برای خواب این کامیون طراحی شده است فضای مناسبی برای خواب نمیباشد چرا که فضای کوچک و تنگی دارد اما به راننده کمک زیادی می‌کند تا بتواند وسایل خود را در آنجا نگهداری نماید. همچنین لازم به ذکر است که برخی از این مدل ها مجهز به اتاق خوب بزرگتری می‌باشند که راننده ها از این نوع کامیون ها با نام کوله پشتی یاد می‌نمایند.

یکی از کاربردی ترین سیستم هایی که خودورهای سواری به آن مجهز می‌باشند باز و بسته شدن دریچه های تهویه هوا با کمک نیروی پنوماتیک می‌باشد . این سیستم همچنین بر روی کامیون های قدیمی آمریکایی طراحی شده است. سیستم دیگری که بر روی کامیون های ماک در نظر گرفته شده است سیستم ترمودا می‌باشد که عملکرد اصلی ان باز و بسته کردن شبکه های جلو پنجره میباشد. نحوه عملکرد این سیستم به این صورت است با خنک شده موتور ،شبکه های جلو پنجره ای که به صورت پنوماتیکی هستند از طریق کمک شیرهایی که بر روی منیفولد هوا قرار گرفته اند ، بسته خواهد شد و هنگامی که موتور گرم می‌شود این شبکه ها باز می‌شوند و می‌تواند به خنک سازی موتور کمک زیادی نماید.

در کشوری که ما در آن زندگی می‌کنیم کامیون های ماک هنوز به دلیل داشتن هزینه های پایین و استهلاک کم جایگاه ویژه ای دارند و اکثریت خریداران به این دلیل کامیون های ماک را انتخاب می‌کنند چراکه هزینه های کمی برای تعمیراین نوع کامیون ها بایستی بپردازنند. مسلما کشنده های اروپایی در مقایسه با کشنده هایی که در چهار دهه پیش تولید شده اند قابل مقایسه نیستند اما در عصر حاضر با شرایط موجود در بازار کار حمل و نقل ،هزینه های بالایی که برای نگهداری کامیون جدید بایستی پرداخت نماییم و همچنین اقساط بالایی که شرکت های لیزینگ برای خریداران در نظر گرفته اند باعث می‌شود که خریداران یک کشنده قدیمی را به یک کامیون جدید ترجیح دهند چرا که دردسر این کار برای آنها کمتر می‌باشد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close