مقالات

مشخصات کامیون مرسدس بنز آروکس

معرفی کامیون مرسدس بنز آروکسدر حال حاضر رقابت بسیار تنگاتنگی میان کامیون های موجود در بازار وجود دارد و کمپانی های خودروسازی معروف سعی دارند با معرفی محصولات جدید خود به تسخیر بازار و جلب نظر مشتریان  بپردازنند. طبق اظهارات منتشر شده ی رئیس جدید بخش کامیون سازی کمپانی دایملر، همانند گذشته نمی‌توان از یک کامیون برای اهداف مختلف استفاده نمود به این معنی که هر یک از کامیون ها بایستی برای هدف خاصی مورد استفاده قرار بگیرید.

کامیون مرسدس بنز آروکس Arocs  صرفا جهت کار در بخش ساختمان سازی طراحی شده است. این کامیون در سه نوع  کمپرسی ، میکسر و یا کشنده قابل عرضه به مشتریان گرامی می‌باشد و با داشتن قدرت و استحکام زیاد توانسته است به موفقیت های بسیار بزرگی در صنعت ساخت و ساز دست پیدا نماید. موارد ی اعم از موتور قدرتمند این دستگاه ، وزن کم شاسی آن ، استحکام و قدرت بالای این کامیون ، گیربکس اتوماتیک  power shift 3 و سیستمی نظیر  fleetboard ecosupport باعث شده است این کامیون بیش از سایر کامیون های تولید شده در بازار ، مورد توجه عموم قرار بگیرد و در عین بازدهی بیشتر سوخت کمتری مصرف نماید که این به نفع خریدار میباشد. یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این کامیون این است که میتواند بارهای سنگین  تا حدود 9 تن را به راحتی در جاده های ناهموار جابه جا نماید که این امر موجب شده است افرادی که به دنبال کامیون برای حمل بار هستند این کامیون را برای انجام کار خود انتخاب نمایند.

موتور این کامیون از 235 تا 617  اسب بخار قدرت دارد و همچنین مجهز به استاندارد آلایندگی یورو 5 میباشد. کامیون مرسدس بنز آروکس در دو نوع شاسی که یکی از آنها از عرض کمتری برخوردار میباشد و سیستم تعلیق های مختلف قابل تولید می‌باشد. خریداران بسته به اینکه این کامیون را به چه منظور می‌خواهند استفاده نمایند می‌توانند هر کدام از این امکانات ذکر شده را سفارش دهند. علاوه بر آن ،  کامیون های آروکس مجهز به سیستم ترمز کمکی می‌باشد. از طریق این ترمز کمکی زمانی که کامیون با مانعی برخورد می‌نماید هشدارهای صوتی و تصویری به راننده اعلام می‌شود و در صورتی که راننده متوجه این هشدارها نباشد به طور اتوماتیک ترمز گیری می‌نماید که این امر موجبات امنیت راننده و سرنشینان را فراهم می‌نماید. همچنین این کامیون مجهز به سیستم ppc  میباشد که براساس این سیستم ، تعویض دنده ها بر طبق شرایط  توپوگرافی و مسیر پیشرو انجام می‌گیرد. از دیگر امکانات این سیستم می‌توان به  سیستم  Traffic Sign Assist اشاره نمود که وظیفه ی تنظیم نمودن سرعت براساس نقشه های موجود در Gps خودرو و علائم رانندگی و راهنمایی که در جاده ها نصب شده اند را بر عهده دارد و به این ترتیب راننده اجازه ندارد بیشتر از سرعت مجازی که برای این کامیون تعریف شده است کامیون را براند.

به غیر از مزایای ذکر شده ،کامیون آروکس به کلاچ توربو ریتاردر تجهیز شده است که رانندگان با استفاده از این کلاچ هنگام حمل بارهای سنگین استارت و ترمز خوبی را تجربه نمایند. این کلاچ با ترکیب کلاچ های هیدرودینامیک و ریتاردرهای معمولی میتواند میزان سوخت و همین طور آلودگی صوتی را تا حد چشمگیری کاهش دهد. همچنین کامیون مرسدس بنز آروکس جهت افزایش قابلیت ها و عملکردها با دیفرانسیل های متفاوت اعم از دیفرانسیل جلو ، دیفرانسیل عقب و چهار چرخ محرک قابل عرضه می‌باشد که خریداران بنا به کاربری که دارند می‌تواند کامییون را با هر یک از امکانات دلخواه خود سفارش دهند.

صندلی های این کامیون با نشمینگاه 40 میلمتری ، تنوع رنگی بالا و قابلیت تنظیم به درجه های مختلف ، نهایت آسایش و امنیت را برای رانندگان و سرنشینان فراهم کرده است همچنین دسترسی راننده به دکمه ها ، کنترل ها  در این کامیون بسیار راحت می‌باشد. از طرفی دیگر به خاطر ویژگی چند کاره بودن فرمان ، کار با این کامیون به نسبت سایر کامیون ها راحتتر می‌باشد. کامیون مرسدس بنز آروکس مجهز به محفظه هایی جهت نگهداری وسایل ضروری می‌باشد که در صورت تمایل خریداران امکان تولید این کامیون ها با محفظه های قفل دار در قسمت بیرونی کابین ها هم وجود دارد که وسایل آلوده و ضروری را می‌توان در این محفظه ها نگهداری نمود.

این کامیون مشابه کامیون آکتروس طراحی شده است اما به دلیل به کار بردن قطعات با کیفیت در تولید این کامیون در مقایسه با مرسدس بنز آکتروس از کیفیت و دوام بالاتری برخوردار می‌باشد. کابین این کامیون بسته به سلیقه و درخواست خریدار قابل طراحی میباشد. این کامیون با 7 مدل مابین قابل  تولید می‌باشد. عرض 5 مدل این کابین ها 2.300 میلی متر می‌باشد و عرض دو کابین باقیمانده 2.500 میلی متر میباشد و به امکاناتی مانند تخت خواب و کف مسطح  تجهیز شده اند که در مقایسه با کامیون های دیگر برتریت بیشتری پیدا کرده است.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close