اخبار مهم

آغاز ورود کامیون های دست دوم به کشور

آغاز ورود کامیون های دست دوم به کشور

طبق آخرین اخبار به دست آمده ، ورود کامیون های دست دوم به کشور برای اولین بار در حدود یک ماه  پیش صورت گرفت که بر طبق گفته مدیران شرکت حمل و نقل در ابتدا این موضوع با مخالفت های شدید راهور ناجا روبرو شد و از شماره گذاری این کامیون ها اجتناب کردند اما پس از مدتی برای شماره گذاری آنها اقدامات لازم را انجام دادند. طبق  آیین نامه ای که در حال حاضر وضع شده است عمر این نوع از کامیون ها نباید بیشتر از 3 سال باشد همچنیین کامیون های مذکور بایستی از خدمات پس از فروش بهره مند باشند.

براساس نظرات متخصصان حمل و نقل جاده ای ، تصویب قانون واردات کامیون های کارکرده نمی‌تواند برای بهبود فرایند نوسازی حمل و نقل چندان موثر باشد چرا که اجرایی شدن این قانون با رانت زیادی همراه است.

به دلیل اینکه در حال حاضر شرکت های حمل و نقل از نظر اقتصادی وضعیت خوبی برخوردار نیستند . چناچه شرکتی بخواهد نسبت به واردات اینگونه کامیون ها اقدام نماید بایستی از دلال و یا رانند ه ها کمک بگیرد که در این صورت یک کامیون 70 میلیونی با نرخ 120 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این باعث می‌شود به دلیل قیمت بالای این خودروها خریداران  دیگر تمایلی به خرید نداشته باشند و یا بخواهند از روش دیگر نسبت به خرید کامیون اقدام کند.

براساس مقراراتی که وضع شده است کامیون های با عمر مفید سه ساله بعد از اینکه مسافتی 50 هزار کیلومتر را طی کردند بایستی از نظر فنی توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار گیرد و تمامی قطعات یکه در این کامیون آسیب دیده اند بایستی با قطعات نو جایگزین شوند. لازم به ذکر است که واردات کامیون های وارداتی باعث می‌شود دیگر کسی تمایلی به خرید کامیون های که در داخل تولید می‌شود نداشته باشند چراکه گمان می‌کنند این کامیون ها از کیفیت های خوبی برخوردار نیستند.

با توجه به این موضوع که در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان اروپایی مانند بنز، ولوو ، رنو ، داف و ایویکو تمایلی با همکاری با ایران ندارند . لذا بسیاری از افراد به فکر واردات کامیون های دست دوم افتاده اند البته در مورد خرید واردات کامیون های کارکرده باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید که باعث

چرا خرید از نمایندگی ها از اهمیت خاصی برخوردار است؟

جهت خرید کامیون های دست دوم یکی از بهترین راه ها این است که از نمایندگی آن خرید داشته باشید. دلیل این هم به خاطر این است که چنین کامیون هایی فقط دارای یک صاحب بوده اند بنابراین از لحاظ فنی هیچ گونه نقصی ندارند. عمدتا نمایندگی ها به فروش کامیون های معیوب اقدام نمی‌کنند زیرا خود آنها از مکانیک های ماهر و با تجربه استفاده می‌کنند و در صورت معیوب بودن کامیون ها به راحتی می‌تواند این موضوع را تشخیص دهند . البته ممکن است که در مکان هایی به غیر از نمایندگی کامیون ها با قیمت کمتری فروخته شود اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید در صورتی که از این محل ها کامیون خریداری نمایید به احتمال زیاد کامیون دست سوم به شما میفروشند چراکه دارای این مکان ها دارای اعتبار نیستند.

چگونه کامیون دست دوم وارد کنیم؟

مقرارت آیین نامه

بر طبق این قانون ، شرکت های حمل و نقل می‌توانند مجوز واردات کامیون های دست دوم تا سه سال کارکرد را دریافت نمایند این شرکت ها از طریق اسقاط یک خودروی فرسوده که عمر آنها از 25 سال هم گذشته است می‌تواند از معافیت های 25 درصدی در حقوق گمرکی بهره مند شود. براساس این آیین نامه خودروهایی می‌توانند نسبت به واردات کامیون ها اقدام نمایند که امکان خدمات پس از فروش آنها در کشور امکان پذیر باشد . لازم به ذکر است که صدور این مجوزها صرفا برای  شرکت های حمل و نقل امکان پذیر است همچنین قابلیت انتقال خودروهای وارد شده تا پنچ سال وجود ندارد و این امر موجب می‌شود که زمینه برای دلالی این نوع کامیون ها فراهم نشود و تنها کاربرد آنها در شبکه حمل و نقل باشد.

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر واردات خودروهایی مانند مرسدس بنز و ولوو نسبت به واردات خودروهای دیگر به خاطر داشتن سابقه ای طولانی و بهره مندی از شبکه خدمات پس از فروش ، طرفدران بیشتری دارد. اما  طبق آمارهای به دست امده اخیر، امکان واردات خودروها ی ذکر شده در حال حاضر وجود ندارد و صرفا کشنده های رنو اجازه ی ورود به کشور را دارند.

برای دریافت مجوز واردات با چه مشکلاتی روبرو هستیم؟

ابن موضوع را که فرایند واردات خودروهای سنگین با مشکلاتی بیشتری در مقایسه با واردات خودروهای سواری روبرو است را نمی‌توان نادیده گرفت اما این فرایند در رابطه با واردات کامیون های دست دوم از پیچیدگی های بیشتری هم برخوردار است. جهت واردات کامیون های دست دوم دریافت مجوزهای لازم از سازمان راهداری الزامی است. در مرحله بعد که ثبت سفارش انجام شد و خودروها به گمرک ورود پیدا کردند بازرسین ادراه استاندارد این خودروها را هم از نظر فنی و هم از نظر ظاهری مورد ارزیابی قرار می‌دهند و پس از آن نسبت به صدور مجوز شماره گذاری برای این خودروها اقدام می‌شود لازم به ذکر است که این مجوزها صرفا به شرکت های حمل و نقل تحویل داده می‌شود و خود رانندگان نمی‌توانند شخصا این کشنده ها را به کشور وارد نمایند.

در آخر می‌توان به این نکته اشاره کرد که اینکه فقط به تولیدات داخلی خود بسنده کنیم کافی نیست و  واردات کامیون های سه سال کارکرد در صورتی که از لحاظ فنی سالم باشند می‌توانند به سرعت نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور کمک بسزایی بکند.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close