آخرین اخبار روز کامیون

محدودیت تردد کامیون در مرز بازرگان

همانطور که همه ما مطلع هستیم ویروس کرونا بیش از 60 کشور مختلف در جهان را درگیر کرده است و مشکلات و چالش های فراوانی برای مردم به وجود آورده است. در این میان به اقتصاد جهانی خسارت های سنگینی را متحمل شده است چراکه مشاغل زیادی به دنبال شیوع این ویروس فعالیت خود را متوقف نمودند و این موضوع کشور را با مشکلات اقتصادی فراوان روبرو نمود.

از طرفی دیگر این ویروس کشنده فعالیت آن دسته از افرادی که به حمل کالاهای مختلف به مکان های دیگر اقدام می نمودند را هم مختل نمود و برای مدت زمان معینی مرزهای مختلف مسدود شده بودند و کامیون داران اجازه حمل بارهای خود به مناطق دیگر را نداشتند. این مشکل عمده افرادی را که مسئولیت مدیریت مرزهای مختلف را برعهده دارند را بر آن داشت تا برای رفع این مشکل چاره ای اساسی بیندیشند.

ارسلان شکری مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان اظهار کرد تنها راه حل این مشکل در نظر گرفتن محدودیت هایی مشخص برای تردد کامیون های ترانزیت است. بر طبق بیانات ایشان در چند ماه گذشته به دلیل اینکه کرونا به طور کامل شیوع پیدا نکرده بود محدودیت چندانی در زمینه رفت و آمد کامیون داران وجود نداشت. در حدود 450 کامیون در روز اجازه فعالیت در مرز ایران و ترکیه را داشتند و تقریبا این تعداد کامیون تا حدود زیادی پاسخگوی نیاز کامیون داران بود.

در طی چند ماه اخیر که ویروس کرونا با افزایش چشمگیری روبرو شد، به دنبال جلوگیری از منتشر شدن این ویروس مهلک و رعایت پروتکل های بهداشتی لازم برای هر یک از کامیونها مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان اعلام کرد تا زمانی که این مشکل به طور کامل ریشه کن شود تنها 150 کامیون ترانزیت می توانند در کشور ترکیه مرز بازرگان به حمل و نقل محموله بپردازنند.

وی همچنین افزود سایر صنف های کشور این حق را ندارند تا بدون هماهنگی های لازم با این مرز از طریق کامیون به جابه جایی کالا بپردازند و در صورتی که بخواهند نسبت به اعزام ناوگان حمل و نقل اقدام نمایند بایستی فعالیت خود را زیر نظر مدیریت این مرز انجام دهند.

از آنجایی که گمرک بازرگان یکی از مهمترین گمرک هایی است که سهم عمده ای در بحت صادرات، واردات و تامین اقتصاد و معیشت مردم ایفا می نماید، با داشتن مدیریت عالی تمامی سعی خود را در جهت تامین نیازهای کامیون داران به کار گرفته و در آینده ی نزدیک قصد دارد بعد از بهتر شدن شرایط حاکم در کشور تعداد پذیرش کامیون ها در این مرز را افزایش دهد. به منظور تحقق بخشیدن به این اهداف سایر ادرات و ارگان مانند شهرداری، گمرک و منطقه آزاد در کنار این اداره کل به فعالیت میپردازند و تلاش مجموعه ای از این ارگان ها می تواند در جهت حل این مشکل موثر باشد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close