مقالات

آزاد شدن واردات خودروهای سنگین

آزاد شدن واردات خودروهای سنگینهمانطور که می‌دانیم در حال حاضر قیمت کامیون ها با افزایش چشمگیری روبرو شده است و رانندگان را با مشکلات جدی روبرو کرده است . به عنوان مثال به دنبال افزایش قیمت ماشین های سنگین تعدا کامیون ها موجود در کشوربه طرز چشمگیری کاهش داشته اند و این امر باعث ایجاد مشکلاتی در عرصه حمل و نقل شده است ، همچنین می‌توان گفت علت بالا رفتن قیمت مواد غذایی تا حد زیادی به فقدان و یا کمبود خودورهای سنگین در کشور ارتباط دارد.یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با نام نادر قاضی پورهمزمان با اظهار ناراحتی از افزایش قیمت ماشین های سنگین به این نکته اشاره کرد که در گذشته رانندگان قادر به خرید خودورهای سنگین به صورت قسطی و یا از طریق لیزینگ بودند اما در حال حاضر افراد زیادی بر روی خودورهای سنگین سرمایه گذاری انجام میدهند و قادر هستند سه برابر بیشتر از قیمت واقعی آنها را به فروش برساند و از این موضوع می‌توانند به نفع خود بهره ببرند.

 

به منظور جلوگیری از بالا رفتن قیمت ها خودورهای سنگین ، دولت راهکاری ایجاد نموده است که این راهکار آزاد کردن واردات خودروهای سنگین می‌باشد.

 

جهت خرید خودروهای سنگین به رانندگان یارانه پرداخت می‌گردد.

 

همان گونه که همه ما مطلع هستیم یکی از مشکلاتی که رانندگان کامیون ها برای مدت طولانی با آن دست و پنجه نرم می‌کردند موضوع بیمه اجتماعی و تکمیلی آنها بود. همچنین بیشتر از چهار سال بود که با وجود بالا رفتن تورم ، نرخ کرایه ها افزایش پیدا نکرده بود و مبلغی که راننگان به عنوان کرایه حمل دریافت می‌کردند هزینه های نگهداری و تعمیر وسایل نقیله آنها به ویژه لوازم یدکی و لاستیک را تامین نمی‌کرد . در طی جلساتی که برای حل مشکلات کامیون داران با مسئولان وزارت کار برگزار شد ، قرار شد سازمان تامین اجتماعی مشکلات مربوط به بیمه کامیون داران را بررسی نماید تا بتواند اندکی از میزان فشاری که به رانندگان وارد می‌شود بکاهد.

 

نادر قاضی پور یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین افزود چناچه افزایش قیمت خودورها ادامه پیدا کند دو مشکل اساسی به وجود خواهد آمد . اولین مشکل اینکه خودورهای فرسوده در سطح شهر رفت و آمد خواهند داشت و دوم اینکه رانندگان دیگر نمی‌توانند خودرو ی سنگین خود را خریداری نمایند و در آینده هم احتمال اینکه صاحب خودور شوند خیل کم می‌باشد .به منظور برطرف کردن این مشکل ، دولت یارانه ای برای رانندگان کامیون در نظر گرفته است که آنها می‌توانند در شرایط خاص از این یارانه بهره مند شوند.

 

طبق اظهارات این نماینده مردم یکی از راه حل هایی که رانندگان می‌توانند با استفاده از آن به راحتی می‌توانند نسبت به خرید خودورهای سنگین اقدام نمایند دریافت یارانه می‌باشد. دولت می‌تواند از طریق این راهکار با دریافت کارت ملی رانندگان خودروهای سنگین را با شرایط اقساطی در اختیار رانندگان قرار دهد و به این ترتیب رانندگان در کمتیرن زمان ممکن صاحب خودور خواهند شد.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close