اخبار

کاهش 90 درصدی کربن تولیدی کامیون ها

امروزه با رشد جمعیت و صنعتی شدن جوامع به موازات پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از سوخت های فسیلی، تخریب جنگل ها، افزایش تولید زباله های پلاستیکی، نفتی و غیر قابل بازیافت و سیستم حمل و نقل شهری نقش زیادی در انتشار گازهای گلخانه ای دارند. از همین رو معضلی به نام آلودگی هوا و آلاینده های جوی ناشی از احتراق سوخت هایی مانند زغال سنگ، نفت، بنزین، گاز و گازوئیل که در تمامی صنایع جهان از آن استفاده شده و بیشتر خودروهای موجود در دنیا با یکی از این سوخت ها کار می‌کنند.

در اروپا 40درصد انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به آلودگی سوخت ماشین های سنگین از جمله کامیون ها می‌باشد. محققان سوئیسی موسسه پلی تکنیک فدرال لوزانEPFL  که یکی از دو دانشگاه پلی تکنیک فدرال سوئیس است و در شهر لوزان سوئیس واقع شده است. محققان این موسسه سیستم جدیدی را برای جذب دی اکسید کربن از اگزوز کامیون‌ها طراحی و ارائه کرده اند. در این سیستم مواد جاذب خاصی وجود دارد که مولکول های دی اکسید کربن را از سایر مواد جدا کرده، در ابتدا ضبط این دی اکسید کربن ابتدا با خنک کردن گازهایی که از لوله خارج می‌شود آغاز می‌شود و هنگامی که این جاذب پر شد، مواد جذب شده برای استخراج کربن دی اکسید  توسط گرمای ناشی از موتور خودرو گرم شده و تبدیل به مایع می‌شود و در مخزنی در بالای سقف خودرو نگهداری و ذخیره شده و از آن می‌‌توان برای مصارف مختلفی مانند سوخت استفاده کرد.

از آن جایی که این سیستم نیازمند یک کپسول 2 متری، برای خودروهای سنگین مانند اتوبوس و کامیون مناسب تر می‌باشد. البته این سیستم در حال حاضر یک طرح اولیه بوده و دانشمندان تخمین می‌زنند که تا چند سال آینده به تولید انبوه برسد.

کاهش 90 درصدی کربن تولیدی کامیون‌ها

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close