مقالات

معرفی مرسدس بنز یونیماگ

معرفی مرسدس بنز یونیماگاونیموگ یا یونیماگ یکی از کامیون های تولید شرکت مرسدس بنز آلمان میباشد که به عنوان کامیون های چند منظوره میتوان از آن استفاده نمود. در واقع اونیموگ کوتاه شده ی واژه ی آلمانی “خودوری موتوری همه کاره ” می‌باشد. کامیون یونیماگ با نام تجاری مرسدس بنز به فروش می‌رسد.

طراحی اولیه این کامیون به سال های بعد از جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. در ابتدا کامیون یونیماگ قرار بود تنها در زمین های کشاورزی و به منظور حمل ابزار آلات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. اما کارایی فوق العاده این کامیون موجب شد که در صنعت ،آتش نشانی و حتی ارتش هم کاربرد فراوانی داشته باشد و مورد توجه عموم قرار گیرد. این کامیون در سوم ژوئن سال 1951 به عنوان یکی از بهترین محصولات تولید شده توسط شرکت خودرو سازی مرسدس به جهانیان معرفی شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت.

طراحی نخستین نوع کامیون یونیماگ در سال 1946 توسط آلبرت فردریک انجام گرفت و به مدت یکسال هم طراحی آن به طول انجامید. درسال 1974 تولید انبوه این کامیون آغاز شد. مدل نمونه ی این کامیون با موتور بنزینی طراحی شده بود اما بعدا موتورهای دیزل OM636 دایملر بنز به عنوان موتور استاندارد جایگزین موتور بنزینی شد و بر روی این کامیون نصب گردید.

کامیون مرسدس بنز یونیماگ توسط نشریه معتبر “آف رود” برای سه سال متوالی به عنوان بهترین خودور جاده ای (خارج شهر) شناخته شده است . البته پیش از این هم این کامیون یونیماگ توسط ” آل ویل درایو” مونیخ به عنوان بهترین خودوری سنگین سال معرفی شده بود.

ویژگی های کامیون یونیماگ

یکی از مزیت های کامیون یونیماگ مسطح ماندن کابین آن در هنگام عبور از ناهمواری و شیب ها می‌باشد. به نحوی که در هنگام عبور از ناهمواری ها فقط چرخهایش جابه جا می‌شوند و از طریق کمک فنرهای خاص آن کابین این کامیون کاملا صاف می‌ماند . حتی اگر در تند ترین شیب ها هم قرار بگیرد وجود این فنرهای خاص مانع از بلند شدن چرخ از روی زمین می‌شود. این کامیون منحصر به فرد برای عبور از مسیرهای صعب العبور ساخته شده است ، چرخهای کوچکی که برای این کامیون استفاده شده و مهمتر از ان فاصله کم بین دو محور آن باعث شده شعاع گردش این کامیون 16.3 باشد که برای کامیونی با این چثه بزرگ مزیتی بسیار خوب می‌باشد .

یکی از خاصیت های این کامیون شاسی بلند بودن آن و خاصیت نرمش پذیری بودن آن می‌باشد که این کامیون را برای استفاده در زمین های ناهموار مناسب کرده است. این نوع کامیون برای شرایط اضطررای مانند وقوع سیل کارایی بسیار بالایی دارد و به عبارتی دیگر می‌تواند شما را در این موقعیت ها بسیار یاری نماید .یونیماگ هایی که بدنه ی آنها به رنگ قرمز می‌باشد می‌توان از آنها به عنوان کامیون آتش نشانی استفاده نمود. در چنین شرایطی با متصل کردن یک لوله آب می‌توان این کامیون را به تراک آتش نشانی تبدیل نمود. کامیون های یونیماگ در برابر آب محیط های مرطوب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و حتی می‌تواند به راحتی از داخل آب عبور نماید که این موضوع مزیت بسیار خوبی به شمار می‌رود. همچنین کامیون یونیماگ با استفاده از بازوی جرثقیل قابلیت جابه جایی اشیای سنگین را دارد. یکی از قابلیت های مفید دیگر این نوع کامیون ، رانندگی در حالت کج می‌باشد که کمتر خودوریی از این خاصیت برخوردار می‌باشد. همچنین این نوع کامیون ها قابلین این را دارند تا سطح خاکی و گلی را بکوبند.

یکی از جوانترین عضو خانواده یونیماگ مدل M-B 1951 می‌‌باشد که کابین آن بدون سقف طراحی شده و تلفیقی از طرح قدیمی و مدل جدید کامیون اونیموگ می‌باشد .از منحصر به فرد ترین قسمتهای این کامیون می‌توان به سپرها ی بزرگ و برجسته ، رینگهای عظیم با طرح 5 پر و چراغهای جلو که برای ساخت آنها از ای.ای. دی استفاده شده است، اشاره نمود .

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close