آخرین اخبار روز کامیوناخبار مهم

کشف 5 کامیون قاچاق گندم در عراق

وزارت بازرگانی عراق از کشف ۵ محموله غیرقانونی گندم در مسیر استان های دیوانیه و المثانی عراق خبر داد.

به گزارش تراکس کار و به نقل از ایرانیان اکونومیست، وزارت عراق در بیانیه ای با اعلام این خبر افزود: پروتکل توقیف محموله های قاچاق گندم با مجرمان به دادگاه استان دیوانیه ارسال شد.

از سه ماه پیش که جنگ روسیه و اوکراین آغاز شد، موضوع امنیت غذایی ناشی از پیامدهای این جنگ، بر عراق سایه سنگینی انداخته و حتی حمل و نقل گندم بین استان های عراق ممنوع شده است.

بر اساس این بیانیه، تیم های نظارتی عراق در تمامی استان ها برای جلوگیری از فعالیت افرادی که از وضعیت کنونی کشور (بحران امنیت غذایی و کمبود گندم) سوء استفاده می کنند، فعالیت می کنند.

ناظران می گویند که ذخایر استراتژیک عراق به دلیل خشکسالی شدید و جنگ بین روسیه و اوکراین و همچنین این واقعیت که کشورهای تولیدکننده در سایه کمبود جهانی ناشی از بحران ها صادرات گندم را ممنوع کرده اند، ناکافی است. موضوع قاچاق گندم بین استان های عراق بیش از هر زمان دیگری از سوی مقامات عراقی جدی گرفته شده است.

«حمید النایف» سخنگوی وزارت کشاورزی عراق پیشتر به موضوع خشکسالی اشاره کرد و افزود: با تشدید جنگ روسیه و اوکراین، قیمت ها در دنیا حتی در آمریکا افزایش یافته است. در نتیجه کاهش عرضه و افزایش تقاضا؛ بنابراین سایر صادرکنندگان گندم قیمت را افزایش دادند. جنگ در اوکراین قیمت کودها و آفت کش ها را نیز افزایش داده است.

اما مشکل فقط این نیست، زیرا گندم تا زمانی که عرضه شود قابل خرید است، اما اگر سایر کشورهای تولیدکننده نیز صادرات آن را ممنوع کنند، چه؟ این یک وضعیت فرضی نیست. اکنون این واقعیتی است که جهان با نگرانی آن را تماشا می کند.

همین سه روز پیش، قزاقستان، هشتمین صادرکننده گندم در جهان پس از هند، روسیه، اوکراین، نیوزلند و ایرلند، صادرات این محصول را ممنوع کرد. وزیر کشاورزی هند پیشتر اعلام کرده بود که قیمت جهانی گندم به طرز خطرناکی افزایش یافته است، بنابراین هند دیگر گندم صادر نخواهد کرد زیرا امنیت غذایی هندی ها در خطر است.

در چنین شرایطی خطر قاچاق محموله گندم از داخل عراق به خارج از عراق یا از خارج از عراق به خاک آن کشور موضوعی جدی است که شایسته توجه و هماهنگی مسئولان کشور است.

چند ماه پیش، ناضران هشدار دادند که گندم عراق پس از خرید توسط واسطه ها، با محموله های سنگین به اقلیم کردستان عراق قاچاق می شود.

منبع: ایران اکونومیست

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close