مقالات

تفاوت بین سوپرشارژر و توربوشارژر

تفاوت بین توربوشارژر و سوپرشارژرتوربوشارژر و سوپرشارژر هر دو به منظور انتقال هوای بیشتر به داخل موتور طراحی شده اند تا راندمان و قدرت موتور را تا حد مطلوبی افزایش دهند و این عملکرد با فشرده شدن هوا انجام می‌شود . سیستم توربوشارژر و سوپرشارژر هر دو با هدف افزایش قدرت موتور طراحی شده اند که اصطلاحا تحت عنوان سیستم های القای اجباری (foced induction) شناخته شده اند اما تفاوت های کوچکی دارند که می‌تواند در کارایی آنها تاثیر گذار باشد در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت هایی که این دو سیستم با هم دارند اطلاعاتی در خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

مهمترین تفاوتی که در این دو سیستم یافت می‌شود این است که منبع نیرویی که باعث به راه انداختن کمپرسور آنها و چرخاندن توربین آنها می‌شود با همدیگر تفاوت دارد. سوپرشارژرها به صورت مستقیم به یک تسمه متصل هستند و توسط موتور، مشابه دینام و واتر پمپ می‌چرخند. در حالی که توربوشارژرها برای تامین نیروی چرخش خود از گازهای خروجی موتور کمک می‌گیرند به این ترتیب که در مسیر گازهای خروجی توربینی جایگذاری شده است که به کمپرسور توربوشارژر متصل می‌باشد و توربین در اثر فشار گازهای خروجی به حرکت در میاد و حرکت آن به کمپرسور منتقل شده و باعث چرخش آن می‌شود. البته برای توربوشارژرها اندازه هم اهمیت خاصی دارد توربوشارژرهایی که کوچک تر هستند قابلیت تولید بوست بیشتری را دارند.

مزیت ها و معایب سوپرشارژر و توربو شارژر

لازم است بدانید که هر دوی این سیستم ها مزایا و معایبی مخصوص به خود را دارند اما به طور کلی توربو شارژرها از نظر تئوری کارایی بهتری دارند چرا که برای چرخیدن از انرژی تلف شده در گازهای خروجی بهره می‌گیرد اما یکی از معایبی که این توربو شارژرها دارند این است مسیر خروج دود مسدود است و دود نمی‌تواند خارج شود و همین موضوع باعث ایجاد فشار منفی فشار و یا (back-pressure )می‌شود و تا زمانی که دور موتور افزایش پیدا نکند بوستی هم تولید نخواهد شد و این امر موجب می‌شود که این سیستم در دورهای پایینر با اندکی تاخیر کار خود را انجام دهد که این موضوع به اصطلاح لگ (lag) و یا تاخیر نامیده میشود. سوپرشارژرها در مقایسه با توربو شارژرها راحت تر نصب می‌شوند و هزینه کمتری دارند به دلیل اینکه نیازی به تعویض سیستم خروجی موتور ندارند و با توجه به اینکه سوپرشارژرها برای تامین کردن نیروی خود از میل لنگ استفاده می‌کنند در نتیجه درعملکرد آن تاخیری مانند توربو شارژر وجود ندارد و اگر تاخیر وجود داشته باشد بسیار کم می‌باشد و نیازی به صبر کردن برای بالا رفتن دور موتور نیست . دقیقا به همین دلیل این سیستم برای رانندگی در سطح شهر گزینه ی مناسبتری است . یکی از معایبی که سوپر شارژها دارند این است که مشابه توربو شارژر مجهز به دریچه تخلیه یا (wastegate) نمی‌باشند این دریچه وظیفه دور کردن گازهای خروجی از توربین را برعهده دارد که می‌تواند میزان آلایندگی کربن را تا حد چشمگیری کاهش دهد. سیستم توربو شارژر هم در موتورهای بنزینی و هم در موتورهای دیزلی کاربرد دارند اما سیستم شوپر شارژر فقط در موتورهای بنزینی استفاده می‌شود و به ندرت می‌توان برای موتورهای دیزلی از آن استفاده نمود.

سیستم توربو شارژر به دلیل فشار و حرارات بالایی که ایجاد می‌کند می‌تواند صدمات و آسیب های جدی به موتور بزنند و حرارت تولید شده ممکن است به قطعات دیگر هم سرایت کند و از عمر و استحکام آنها تا حد زیادی بکاهد همچنین می‌تواند باعث کاهش قدرت موتور شود. علاوه بر این به دلیل حرارات بالای ایجاد شده در توربو شارژر ، احتمال آتش سوزی در آن بسیار بیشتر از سوپر شارژر می‌باشد. لذا این سیستم به دستگاههای خنک کننده مانند اینترکولرهم برای خنک کردن موتور نیازمند می‌باشد.

توربوشارژرها یا سوپر شارژر کدامیک بازدهی بیشتری دارند؟

یکی از مهمترین مواردی که موجب شده توربوشارژرها در مقایسه با سوپر شارژرها طرفداران زیادتری داشته باشند این است که سوپر شارژرها طوری طراحی شده اند که بایستی از نیروی پیشرانه بیشتری استفاده نمایند. علاوه برآن صدای زیادی که سیستم سوپر شارژر تولید می‌کند و استهلاک قطعات داخلی یکی از دلایلی است که باعث شده افراد تمایل زیادی به استفاده از این سیستم نداشته باشند. مرسدس بنز یکی از شرکت هایی بود که در بسیار ی از محصولات خود از سیستم سوپر شارژراستفاده می‌کرد اما در سال 2010 همزمان با متوجه شدن معایب سوپرشارژر، استفاده از این سیستم را در محصولات خود متوقف کرد و از توربو شارژر به عنوان جایگزین برای محصولات خود استفاده کرد.

اما به طور کلی چناچه قادر نیستید بین سوپر شارژر و توربو شارژر یکی را انتخاب نماید می‌توانید هر دوی این سیستم ها را رو یک موتور داشته باشید که این نوع از موتورها را به اصطلاح توئین شارژر ( twin charger ) می‌نامند. لازم به ذکر است که خودروهایی که هم به توربو شارژر و هم به سوپر شارژر تجهیز شده اند قیمت بالاتری در مقایسه با خودورهای دیگر دارند اما اگر بخواهید خودروی خود را یا به توربو شارژر و یا سوپر شارژر مجهز کنید بایستی هزینه ای یکسان برای آن پرداخت نمایید لذا هیچ کدام از این دو سیستم از لحاظ قیمت نسبت به هم برتریت ندارند.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close