آخرین اخبار روز کامیون

تعیین تکلیف لاستیک های فرسوده در بازار

همان طور که میدانید لاستیک ها جز محصولات و قطعات مهم خودرو محسوب شده که اشکال یا کوچکترین نقصی در آن سبب ایجاد خطر برای جان مسافران و از دست رفتن کنترل خودرو میشود. درکشور ما به دلیل شرایط آب و هوایی گرم و و مشکلات و مرغوب نبودن مصالح و آسفالت جاده و دست اندازهای فراوان آنها و همچنین به دلیل تکمیل ظرفیت ماشین طول عمر مفید لاستیک ها کاهش می یابد. معمولا تایرهای وارداتی بنا به دلایل مختلفی از قبیل قاچاق بودن، توقیف شده و چندین سال در گمرک باقی میمانند و یا تایرهایی که در مسیر ساخت در کارخانه مشکل فنی داشتند به قیمتی ارزان تر در کشورهای جهان سوم از جمله ایران به فروشندگان این محصول فروخته میشود.

متاسفانه اخیرا خبری مبتنی بر عرضه لاستیک های تاریخ مصرف گذشته در بازار منتشر شده است و عده ای از سودجویان و کلاه برداران با جان مردم بازی کرده و از افزایش قیمت لاستیک و کمبود لاستیک در بازار سو استفاده کرده و تایرهایی را با عنوان نرخ دولتی وارد بازار کرده اند.

لاستیک تاریخ مصرف گذشته

این در حالی است که بیش از نیمی از لاستیک مصرفی کامیون دارها وارداتی میباشد از همین رو وزیر صنعت ، معدن و تجارت در 10 مهر ماه 98 در مصاحبه ای افزایش خطوط تولید لاستیک های سنگین را اعلام کرد.در نهایت برای جبران این مشکل باید با خاطیان این امر برخورد قانونی شده و طی نظارتی دقیق تایرهای فرسوده از سطح بازار جمع آوری شود.

شادمهر کاظم زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به موضوعات مطرح شده درباره عرضه لاستیک های تاریخ مصرف گذشته در بازار، گفت: قطعا این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست، زیرا فروش لاستیک های منقضی شده، موجب افزایش بروز حوادث رانندگی می شود.

کاظم زاده ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولیان اصلی حوزه عرضه لاستیک و حمل و نقل باید نسبت به موضوعات مطرح شده درباره عرضه لاستیک های تاریخ مصرف گذشته در بازار، پاسخ شفاف و دقیق دهند.

شاید بسیاری از رانندگان خودروها به تاریخ انقضای لاستیک ها توجه نداشته باشند و توجه نداشتن به این موضوع میتواند خسارات جبران ناپذیری از قبیل ترکیدن لاستیک را پدید آورد اما لاستیک ها هم مانند سایر محصولات دارای تاریخ انقضا بوده و عمر مفید هر تایر 5 سال است لازم به ذکر است حتی اگر تایری به عنوان تایر زاپاس بوده و هیچ گونه استفاده ای از آن نشده باشد بعد از تاریخ انقضا قابل اعتماد نیست. همچنین تاریخ انقضای لاستیک ها عددی چهار رقمی میباشد که شامل هفته و سال تولید شده تایر است که بر روی محصول درج گردیده است.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close