مقالات

خسارت روزانه 500 هزار تومانی به کامیون داران به دلیل توقف بار در مرزها

خسارت روزانه 500.000 هزار تومانی به کامیون داران دلیل توقف بار در مرزهاهمانطور که قبلا به آن اشاره کردیم همزمان با ورود ویروس کرونا موضوعات زیادی از جمله واردات و صادرات تحت تاثیر قرار گرفت، یکی از این موضوعات مرزهای کشور بود، در پی شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان به این ویروس سه کشور اعم از ترکیه ،پاکستان ،ترکمنستان به منظور حفظ سلامت مردم ، مرزهای خود را برای تردد بار و ورود مسافران مسدود کرده اند و تصمیم گرفتند بعد از ریشه کن شدن این بیماری مبادلات تجاری و بین المللی خود را دوباره آغاز نمایند ، در این مقاله قصد داریم درباره ی آخرین وضعیت مرزها و خسارت وارده بر کامیون داران اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

در پی انتشار ویروس کرونا و مسدود شدن مرزهای کشورهای همسایه مشکلات متعددی برای کامیون داران و صاحبان کالا ایجاد شد چراکه برخی از مرزها مسدود شده اند و این امر موجب معطل شدن کامیون داران متعددی شده است . مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص وضعیت مرزهای کشور اظهار نمود : از دو هفته پیش اعلام شده بود که رانندگان کامیون قبل از اینکه نسبت به ارسال بار خود به کشورهای مختلف اقدام نمایند بایستی از وضعیت مرزها آگاهی کامل داشته باشند چراکه در شرایط عادی با وجود اینکه در مرزها هیچ گونه مشکلی وجود نداشت در پایانه های مرزی به دلیل صادرات زیادی که انجام می‌گرفت کامیون داران توقف های طولانی داشتند چه برسد به وضعیت حاضر که این ویروس مشکلات زیادی را ایجاد کرده است . او همچنین افزود در حال حاضر با مشکلاتی که در پی عدم اطلاع رسانی موقع در مورد وضعیت مرزهای کشور به وجود امده، راهکاری برای برگرداندن کامیون داران معطل شده بایستی اندیشیده شود.

جدیدترین اخبار درباره وضعیت مرزهای کشور برای کامیون داران

بر طبق آخرین گزارشات منتشر شده در مورد شرایط مرزهای کشور، هم اکنون مرزهای پاکستان ، افغانستان ، آذربایجان و کردستان نیز باز می‌باشد و کامیون داران می‌توانند به این مرزها رفت و آمد داشته باشند البته بر طبق اخباری که تازگی به دست ما رسیده ، مرز پاکستان حدود 15 روز بسته خواهد بود . علاوه بر آن ، با ارمنستان توافقاتی انجام گرفته که مرزهای خود را صرفا برای کالاهای اساسی باز نماید. همچنین بیشترین مشکلی که در حال حاضر کامیون داران با آن روبرو هستند مرزهای میرجاوه و مهران میباشد. در مرز میرجاوه هنور تعدادی کامیون وجود دارند که حامل مواد قابل اشتعال میباشند و اجازه ی برشگت هم برای انها صادر نشده است.

دلیل اصلی توقف کامیون ها در برخی از مرزها چه می‌باشد؟

احمد کریمی ، دبیر کانون انجمن های صنفی کامیون داران کشور با اظهار درباره اینکه صد هزار دستگاه کامیون در مرز میرجاوه معطل می‌باشند، افزود ، عدم اطلاع رسانی به موقع و ناهماهنگی های موجود در مورد وضعیت مرزهای کشور ، دلیل اصلی توقف کامیون ها در برخی از مرزها می‌باشد. او همچنین اشاره نمود چناچه اطلاع رسانی به شرکت ها در مورد اعلام تاریخ عدم بارگیری و ارسال ناوگان باری به صورت سازمان یافته انجام می‌گرفت ، بارنامه ای هم صادر نمی‌شد و این چنین شاهد معطل شدن کامیون داران در این مرزها نبودیم.

او همچنین در مورد میزان خسارتی که به دنبال توقف کامیون ها در مرزها برای کامیون داران اتقاق می افتد افزود، هم کامیون دارانی که در مرز معطل هستند و هم آنهایی که بار خود را از گمرک ترخیص کرده اند به دلیل کاهش بار از لحاظ اقتصادی دچار ضررو زیان می‌شوند. بر طبق آخرین اخباری که در مورد میزان این خسارت گزارش شده است ، به کامیون دارانی با ظرفیت 22 تن که به صورت روزانه توقف داشته باشند 500 هزار تومان خسارت وارد می‌شود. او همچنین اشاره نمود براساس توافق نامه های مربوط به حمل بار ،چناچه مسائلی که در اختیار صاحب بار و یا شرکت حمل و نقل نیست باعث متوقف شدن بارهای کامیون شود، خسارت ایجاد شده پرداخت نخواهد شد. اما با توجه به اینکه کامیون داران براساس درخواست شرکت اقدام به حمل بار نموده اند ، چناچه بار آنها در مرزها توقف داشته باشد خسارت وارد شده به راننده بایستی به طور کامل پرداخت شود.

مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همچنین اظهار نمود : برخی از کامیون داران برای رفع این مشکل قصد دارند بارهایشان را از گمرک به مبدا برگردانند اما گمرک این اجازه را به آنها نمی‌دهد و همین مسئله مشکلات بیشتری برای کامیون داران ایجاد نموده است . او برای برطرف نمودن این مشکل اظهار نمود : کامیون داران برای بازگشت کالاهای خود به گمرک بایستی درخواست دهند که در این صورت خسارت کمتری را متحمل خواهند شد. اما گمرک در این زمینه تصیمیم گیرنده ی اصلی است و می‌تواند این مشکل را حل نماید.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close