مقالات

تاثیر ویروس کرونا بر صنعت حمل و نقل جاده ای

ورود ویروس کرونا به کشور ایران ،علاوه بر اینکه سلامت عده ی زیادی از مردم را تهدید می‌نماید ، مشکلات اقتصادی زیادی برای جامعه به وجود آورده است که از آن میان می‌توان به التهابات شدید در بازار جهانی ارز و طلا، محدودیت برای واردات و صادرات کالاها اشاره نمود. در پی شیوع و انتشار این ویروس وضعیت بسیاری از کسب و کارها به حالت تعطیل در آمده و این موضوع زیان های جبران ناپذیری برای مالکان آنها به هراه داشته است. به طور کلی می‌توان گفت با ادامه یافتن تعطیلات در پی شیوع ویروس کرونا بحران اقتصادی جدی به وجود خواهد آمد. نگرانی از انتشار ویروس کرونا باعث شده بسیاری از کشورهای همسایه و یا غیر همسایه مرزهای خود را برای جلوگیری از انتشار این ویروس به روی مسافران ایرانی ببندند. مسدود شدن مرزها باعث بروز مشکلاتی در واردات و صادرات شده است که این موضوع تا حد زیادی بازار ایران را تحت تاثیر قرار داده است .

مسئله ای که می‌توان در اینجا به آن اشاره نمود این است که هر ساله با شروع فصل زمستان ، انواع مختلف ویروس ها شیوع پیدا می‌کنند و وظیفه مسئولان این است که جامعه را به نحوی مدیریت نمایند که این نوع ویروس ها نتواند اختلالی به اقتصاد جامعه وارد نماید.این ویروس هم یکی از ویروس هایی است که علی رغم اینکه خطرناک است اما بایستی با رعایت فاکتورهایی آن راکنترل نماییم. کرونا علاوه بر تاثیراتی که بر کسب و کار مردم گذاشته است بر بازار خودرو هم اثرات منفی بر جای گذاشته است و باعث شده قیمت و تقاضای مردم برای خودرو تا حد چشمگیری کاهش پیدا نماید. طبق آخرین اخبار به دست امده ، همزمان با انتشار ویروس کرونا مشکلاتی برای صادرات پشت کامیون و قطعات مورد نیاز آن به وجود امده است. در حال حاضر با کمبود کامیون در کشور ایران روبرو هستیم و هزینه های حمل و نقل از طریق کامیون بسیار اقزایش داشته است. در حال حاضر تردد کامیون ها در مرزهای کشور با مشکلی روبرو نمیباشد اما در اینده ی نزدیک ممکن است رفت و آمد کشنده ها و کامیون هابا مشکلاتی جدی مواجه شود که بایستی برای برطرف کردن آن به راهکاری مناسب بیندیشیم.

براساس آخرین اظهارات منوچهر سلمان زاده ،مدیر کل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ،علی رغم مشکلاتی که ویروس کرونا برای اقتصاد جامعه ایجاد کرده است در حال حاضر مشکلی برای تردد کامیون ها و کشنده ها وجود ندارد و کلیه پایانه های تجاری با کشور آذربایجان باز میباشد. سلمان زاده مدیر کل راهداری حمل و نقل جاده ای همچنین اضافه نمود مرزهای تجاری کشورهایی مانند ارمنستان ، ترکیه و ترکمنستان به طور کامل مسدود نشده اند و این یک شایعه است که این مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده اند.لذا برای کامیونهایی که با هدف خاصی وارد این کشورها شده اند و قصد بازگشت دارند هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت . او همچنین افزود: اینکه این پایانه های مرزی در کشورهای ذکر شده تا چه مدت بسته خواهند ماند به صورت قطعی مشخص نمی‌باشد اما امیدواریم محدودیت هایی اعم از بسته شدن مرزهای تجاری که به دنبال شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته است ،هر چه زودتر برطرف شود. سلمان زاده همچنین افزرو به دلیل شیوع این نوع ویروس ترانزیت صادرات واردات تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است که امیدوار است با گفت و گوهایی که در حال انجام است بتواند مشکل ترانزیت را در بسیاری از مرزهایی که بسته شده است ، حل نماید.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close