مقالات

مسدود شدن مرزهای سه کشور همسایه

همزمان با گسترش و انتشار ویروس کرونا و میزان تلفاتی که اخیرا در اثر مبتلا شدن به این بیماری گزارش شده است و با توجه به اینکه اولین موارد بیماری در کشورهایی مانند کانادا ، عراق ، افغانستان ،کویت ،بحرین و عمان در بین مسافرانی که از ایران امده بودند، مشاهده شده است ، بسیاری از همسایگان ایران از جمله عراق ، افغانستان ،تاجیکستان، گرجستان ، کویت ، پاکستان و ارمنستان مرزهای خود را بر روی ایرانیان بسته و یا محدودیت هایی برای رفت و آمد با ایرانیان در نظر گرفته اند. البته مرز زمینی افغانستان همچنان باز می‌باشد و ایرانیان با رعایت نکات بهداشتی می‌توانند وارد مرز افغانستان شوند. بر طبق اظهارات وزارت عامه افغانستان ،چناچه افراد ایرانی بخواهند وارد مرز افغانستان شوند مورد ازمایش قرار می‌گیرند و در صورت مشاهده افراد مشکوک به این بیماری ، آنها را قرنطینه می‌نمایند.

مرزهای سه کشور همسایه مسدود شدند

بر طبق آخرین اظهارات مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تا به امروز سه کشور اعم از ترکمنستان ، ترکیه و پاکستان مرزهای خود را به روی مسافران ایرانی مسدود کرده اند همچنین مسافران ایرانی اجازه حمل بار به کشورهای ذکر شده هم ندارند. این سه کشور تصمیم دارند بعد از ریشه کن شدن کامل ویروس کرونا معاملات وتجاری و بین المللی را با ایران دوباره شروع نماید. براساس آخرین اخبار منتشر شده، مرز ترکمنستان به کلیه کامیون هایی که ملیتی به غیر از ملیت کشور خود دارند اجازه ورود به کشور را نمی‌دهد اما کامیون هایی که از این کشور به طرف ایران در حال رفت و آمد هستند اجازه بازگشت دارند.

در حال حاضر در مرزهایی اعم از افغانستان ،عراق ،ارمنستان ،روسیه مبادلات تجاری قابل انجام میباشد و کامیون داران در این خصوص فعلا با مشکلی مواجه نخواهند بود.
لازم به ذکر است که اگرچه مرزهای این سه کشور به روی ایرانیان مسدود می‌باشد اما کامیون داران همچنان می‌توانند بدون هیچ گونه مشکلی برای بازگشت از این کشورها به ایران اقدام نمایند. از بین کشورهای ذکر شده دو کشور آذربایجان و ارمنستان که هنوز در رابطه با مقابله با این ویروس تصمیم روشنی نگرفته اند و تنها تدابیر بهداشتی و نظارتی برای افرادی که به این کشورها در حال رفت و امد هستند، در نظر گرفته شده است. کشورهای دیگری هم اعم از گرجستان و کویت پروازهای خود را به ایران به حالت تعلیق در آورده است و در حال حاضر هیچ نوع پروازی از این کشورها به ایران صورت نمی‌گیرد.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ،همچنین اعلام نمود تاکنون اخباری مبنی بر اینکه رانندگان و یا مبادلات تجاری که ایران با کشورهای دیگر انجام می‌دهد به ویروس کرونا مشکوک هستند ، گزارش نشده است .البته لازم به ذکر است که در مرزهای کشورهای مختلف وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی برای کنترل این ویروس پایگاههایی راه اندازی شده است و افراد متخصص در این پایگاهها ار ابتدای شیوع و گسترش این بیماری فعالیت دارند و کلیه افرادی که به این مرزها ورود دارند را کنترل می‌کنند. بنابراین هیچ گونه مشکلی برای انتقال این ویروس توسط افرادی که به این مرزها وارد می‌شوند ،وجود ندارد.

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close