اخبار مهم

خودکفایی 85 درصدی کامیون های کمپرسی

خودکفایی 85 درصدی کاامیون های کمپرسی در ایرانطبق اظهارات مدیر عامل ایران خودرو فرشاد مقیمی ، ایران در حال حاضر به خودکفایی 85 درصدی رسیده است و قادر به تولید 2624 کامیون می‌باشد . او همچنین اضافه کرد با توجه به این موضوع که قرارگاه سازندگی خاتم النبیا یکی از مهمترین ارگان های سازندگی در کشور است ایران خودرو دیزل طی تفاهم نامه ای متعهد شده است 700 دستکاه کمپرسی برای قرارگاه خاتم الانبیا تولید کند که در قدم نخست  تولید 150 دستگاه کمپرسی آعاز شده است و به زودی تحویل داده خواهد شد و 20 دستگاه دیگر در آذر ماه و 45 دستگاه نهایی هم در اسفند ماه در اختیار این قرارگاه  قرار خواهد گرفت .

وی همچنین اعلام کرد که این کامیون ها قرار است در پروژه ی خط آهن چابهار -زاهدان استفاده شود. طبق گفته های او ، ایران خودور دیزل قادر است به صورت سالیانه به تولید 25 هزار دستگاه  کامیون بپردازد.

براساس بیانات مدیر عامل ایران خودور ، در حال حاضر تولید این کامیون ها آغاز شده است و به صورت جدی تلاش می‌شود تا این کمپرسی در زمانهای تعیین شده ای که در قرارداد مشخص شده است به قرارگاه تحویل داده شود.

مقیمی با بیان اینکه در قرارداد منعقد شده بیشترین تمرکز بر روی تولیدات داخل می‌باشد و شرکت های زیر مجموعه ایران خودرو مسئولیت تامین قسمتی از نیازهای  تولید را بر عهده گرفته اند ، اعلام نمود که توافقات دیگری جهت نوسازی و بازسازی ماشین های سنگین و قطعات آنها صورت گرفته است که در گام نخست این فرایند به صورت نمونه انجام می‌پذیرد و چناچه این طرح با موفقیت اجرا شد تفاهم نامه ای در این رابطه امضا می‌شود.

همچنین تاکید شده است که خودروهای تولید شده بایستی از لحاظ  زیست محیطی و استاندارد به روز باشند. در حال حاضر 87 قطعه از قطعات خودروها در داخل کشور تامین می‌شود و به دلیل اینکه این قطعات در داخل کشور تولید می‌شوند نمی‌توان برای خرید آنها از خارج از کشور اقدام نمود و نکته ی قابل توجه در این موضوع این است که در این حوزه چیزی در حدود 33 میلیون یورو صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

او همچنین اظهار کرد: طرحی جهت داخلی سازی 87 قطعه از قطعات خودرو از بهمن سال گذشته  در مرحله ی اجرا در آمده است که از این مجموع تنها 37 قطعه تاکنون داخلی سازی و انبوه سازی شده است که 11 قطعه آن همچنان در مرحله ی آزمایش می‌باشند و هنوز به تولید انبوه نرسیده است.

علاوه بر آن ، مدیر عامل ایران خودرو در رابطه با مواد اولیه تولید این کامیون ها ابراز نمود : تاکنون 90 درصد داخلی سازی مواد اولیه در صنعت خودرو انجام گرفته است که برای 10 درصد باقیمانده هم مواد اولیه مورد نیاز شناسایی شده اند همچنین مذاکراتی در رابطه با تامین مواد اولیه با شرکت های ملی صنایع پتروشیمی انجام شده است .

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close