خودرو سواری

فولکس واگن

شرکت فولکس واگن

فولکس واگن به آلمانی Volkswagon مخفف(VW) یک شرکت خودروسازی آلمانی است که هم اکنون یزرگترین شرکت خودروسازی اروپاست و بعد از جنرال موتورز دومین شرکت بزرگ جهان است.این کارخانه در سال 1930 به درخواست آدولف هیتلر رهبر وقت آلمان ساخته شد، او از فردیناند پورشه تقاضای کرد که خوردویی ساخته شود که عموم مردم آلمان توانایی خرید آن را داشته باشند. فردیناند پورشه که در ابتدا به عنوان مهندس مشاور شرکت فعالیت داشت توانست بعدها کارخانه بزرگ تولیدکننده اتومبیل های اسپورت خود به نام پورشه را تاسیس کند.

در طی دهه 1960 مدل های دیگر مانند فولکس واگن تی آی و نیز فولکس واگن سالن 411 به بازار عرضه شدند. از سال 1965  مدل هایی از تولیدات شرک آئودی نیز ارائه می شد.

در ماه ژوئن سال ۱۹۷۹ با تولید یک اتومبیل گلف، تولید کل شرکت فولکس‌واگن به ۳۵ میلیون‌اُمین اتومبیل رسید و این شرکت آنرا جشن گرفت. سپس شرکت امتیاز ساخت مدل‌های فولکس‌واگن پاسات و پولو را به شرکت سیات در اسپانیا واگذار نمود. همچنین در سال ۱۹۸۲ قرار دادی با دولت چین امضا کرد تا مدلی از فولکس‌واگن پاسات به نامفولکس واگن سانتانا در کشور چین تولید شود. مدل فولکس‌واگن سانتانا توسط شرکت نیسان نیز تولید شد. یکی دیگر از محصولات این شرکت فولوکس واگن پولو است.

طی سال‌ها فولکس واگن توانسته است به یکی از معتمدترین خودروسازان جهان تبدیل شود. فولکس قورباغه‌ای همچنان یکی از رکوردداران فروش در سطح جهان است و خودروهایی مانند فولکس‌واگن پاسات و فولکس‌واگن گلف نیز شهرت جهانی دارند. این شرکت همچنین در میان تمامی خودروسازهای جهان، بیشترین میزان سرمایه گذاری را در بخش تحقیق و توسعه دارد.

در سال ۲۰۱۲ شرکت فولکس‌واگن بیش از ۵ میلیون و هفتصد دستگاه خودرو تولید کرده و بیش از ۱۰۳ میلیارد یورو درآمد داشته که سود خالصی معادل ۳٫۶ میلیارد یورو را نصیب این شرکت نموده‌است.

در ژانویه ۲۰۱۷ شرکت خودروسازی فولکس واگن اعلام کرد با سبقت گرفتن از رقیب ژاپنی خود، تویوتا،به پرفروش ترین خودروساز جهان تبدیل شده است. فولکس واگن با انتشار تازه‌ترین آمار فروش خود در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد توانسته حدود ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار خودرو در این مدت در کشورهای مختلف جهان به فروش برساند.

Tags

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close