کشنده

ماشین سنگین

 اولین ماشین های سنگین 

یکی از اولین تولیدکننده های ماشین سنگین، کامیون، اتوبوس و اتوبوس برقی در دنیا شرکت ماک است که یک شرکت آمریکایی است که در سال 1900 در شهر بروکلین نیویورک تاسیس شد. این کمپانی تولیدکننده ی ماشین سنگین اولین کامیون خود را در سال 1907 تولید کرد. حال این شرکت تنها درحوضه تولید کامیون فعالیت دارد. در سال 1979 شرکت خودروسازی رنو 10 درصد شرکت ماک را خریداری نمود، رنو بتدریج سهام خود در ماک را افزایش داد، که تا سال ۱۹۸۳ مالک ۴۰٪ درصد از سهام این شرکت بود. در ۱۹۹۰ شرکت رنو، بخش خودروهای سنگین خود را، تحت نام رنو تراکس، بطور کامل از شرکت اصلی جدا کرد و بصورت یک شرکت مستقل ثبت نمود و بمنظور تمرکز بر بخش صنایع سنگین، اقدام به خریداری کلیه سهام شرکت ماک نمود.

شرکت سوئدی ولوو در سال 2001 کلیه سهام شرکت رنو تراکس را خریداری نمود، در نتیجه این اقدام مالکیت شرکت ساخت ماشین سنگین ماک نیز در اختیار ولوو قرار گرفت.

ورود ماشین سنگین ماک به ایران

ورود ماشین سنگین ماک به ایران به دهه های 1930 و1940 برمی گردد. ماک بعد سال 1359 خورشیدی بسیار کم وارد ایران شد با این حال می توان ماشین سنگین ساخت سال1941 کمپانی ماک را هنوز در جاده های ایران مشاهده کرد.

طراحان ماک تاکید زیادی بر آیرودینامیک بودن اتاق داشته که می توان افزایش عرض اتاق را از جلو درپوش موتور به سمت کابین خواب را دلیلی بر این دیدگاه دانست، سپرهای بزرگ و قوس دار، باکهای استوانه ای 250 لیتری، جعبه های کناری اتاق، پله های بزرگ و دستگیره های استیل به همراه یک بولداگ فلزی روی درب موتور از مشخصه های ظاهری این کشنده ماک محسوب می شوند.

قیمت یک دستگاه کشنده ماک CH613 در بازار ایران حداکثر 70 میلیون است.

در جاده های کفی در صورت داشتن محموله های کم ارتفاع مانند میلگرد کشنده ماک CH613 براحتی به سرعت 140 کیلومتر در ساعت دست می یابد که به دلیل داشتن ترمز های ضعیف به نسبت سرعت کشنده به هیچ وجه افزایش سرعت برای این کشنده از 100 کیلومتر در ساعت توصیه نمی شود، ترمزهای این کشنده از نوع کاسه ای 7 اینچ است و قطعات یدکی آن نیز در تهران به مقدار کافی در اختیار کامیونداران قرار دارد، بهترین نوع آنها قطعات ساخت بلژیک است.

Tags

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close