خودرو سواری

فولکس واگن بیتل

فولکس واگن قورباغه ای

یکی از محبوبترین و پر فروش ترین خودروهای دنیا با تولید بیش از 21 میلیون دستگاه (از سال 1938 الی 2003)  فولکس واگن بیتل یا فولکس قورباغه ای  شرکت آلمانی فولکس واگن است. که در ایران به نام فولکس قورباغه ای معروف است. این ماشین  اولین بار در سال ۱۹۳۸ و با نام فولکس واگن تیپ یک تولید شد. تولید فولکس بیتل در سال ۱۹۹۴ با طراحی مدرن و با نام نیو بیتل (بیتل جدید) دوباره آغاز شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت.  سطح بسیار متنوعی از تجهیزات در مدل‌های گوناگون  این مدل فولکس یافت می‌شود و از موتورهای گوناگونی نیز بهره می‌برد.

در اواخر دهه ۶۰ با ورود رقبای ارزان قیمت ژاپنی که امکانات مناسب و طرح به‌روزتری داشتند، مسئولان فولکس به ناچار تغییراتی در بیتل اعمال کردند که در نتیجه ی آن یک موتور ۱۵۰۰ سی‌سی ۵۴ اسبی، قفل داخلی درها، چراغ دنده عقب و… بود. این مدل را می‌توان از چراغ عقب بزرگ و شبکه‌های روی در موتور شناخت.

در دهه ۱۹۷۰ با تولید گلف عده‌ای معتقد بودند دوران بیتل‌ها به سر آمده اما این اتفاق رخ نداد و تنها تولید بیتل ازآلمان خارج و به کشورها برزیل و مکزیک منتقل شد. موتور قدرتمند ۱۶۰۰ سی‌سی نیز در همین دوران روی بیتل نصب شد. تولید این خودرو تا سال ۲۰۰۳ در مکزیک ادامه داشت و سرانجام با عرضه ۲۱٫۵۲۹٫۴۶۴ دستگاه به تولید این مدل پایان داده شد که این میزان بیشترین رقم تولید خودرو است

هرچندتویوتا کورولا در مجموع بیش از این تعداد ساخته اما کرولا به دفعات تغییر کرده است ولی بیتل بدون تغییر جدی به این رکورد دست پیدا کرد. تقریباً تمام انواع بیتل حتی نوع کروکی آن به بازار ایران وارد شدند. امروزه گاهی انواع بازسازی شده آنها را در حال تردد در خیابان‌های شهر می توان مشاهده کرد.

حال پس از 8 سال  بیتل (Beetle) با ظاهری مدرن ، البته کلاسیک و با بهره گیری از آخرین فن آوری عرضه شده توسط کمپانی فولکس واگن (VW) وارد بازار رقابت در گروه خودروهای کوچک شهری (City Car) گردید.

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close