کامیون

رنو کراکس

رنو کراکس

رنو کراکس مدلی است که برای خدمت در شرایط سخت کاری ساخته شده است و قابلیت حمل 30 تن بار را دارد. این مدل یکی از بهترین محصولات ساخته شده در کمپانی فرانسوی رنو محسوب می شود و با استفاده  از سیستم محوری جدید کمپانی نیز می تواند بهترین عملکرد را در مسیرهای هموار و ناهموار به نمایش بگذارد. کراکس در سه کابین مختلف (Day، Global و Sleeper) و گیربکسر های دستی و اتوماتیک عرضه می شود. این کامیون و کشنده فرانسوی در عملیات های خاک برداری، تخریب و جابه جایی های عظیم کاربرد بسیار موثری دارد.

کراکس شباهت بسیار زیادی به رنو پریمیوم دارد، اما اگر کمی با دقت به طراحی آن نگاه کنیم متوجه  تفاوت های ظاهری این کامیون پرقدرت می شویم. آخرین خط افقی جلوپنجره که کمی نیز منحنی شکل است به همراه بادشکن های کناری، جلوه مدرنی به کراکس داده اند. چراغ های مستطیل شکل قرار گرفته بر روی سپر این کشنده با استفاده از محافظ های فلزی پوشیده شده اند تا از هرگونه آسیب احتمالی به این بخش جلوگیری شود.

به دلیل فاصله زیاد شاسی از سطح زمین باید از پله های ضد لغزش برای رسیدن به کابین کمک بگیرید. زمانی که وارد کابین می شوید با طراحی منحنی شکل داشبورد مواجه می شوید که در مدل های  پریمیوم رنو نیز دیده می شود. جنس مواد به کار رفته در ساخت کابین از پلاستیک سخت می باشد که دوام  بسیار بالایی دارد. اگرچه کیفیت ساخت به مانند مدل های دیگر ساخته شده توسط رنو نیست، اما تمامی قطعات به خوبی سرجای خود محکم شده اند. صفحه کیلومتر شمار کراکس در زمره زیبا ترین ها قرار می گیرد. در این پشت فرمان، یک سرعت سنج بزرگ در کنار سه صفحه نمایشی دیگر و یک صفحه دیجیتالی کوچک تر قرار گرفته است.

نمی توان ایرادی به ارگونومی کابین وارد کرد، چراکه از محل قرارگیری راننده به راحتی می توان به تمامی دکمه های کنترلی و سوئیچ ها دسترسی داشت. صندلی های بادی قابل تنظیم این کامیون نیز از هر لحاظ راحت هستند و کمر راننده در آن به خوبی قرار می گیرد. علاوه بر این، محل قرار گیری راننده با وجود قابلیت تنظیم فرمان بیش از پیش مناسب تر شده است. به لطف شیشه بزرگ جلو و ستون های باریک، دید راننده در کراکس خوب و تقریباً بدون مانع است. برای افزایش دید کنار و عقب، می توان یک ست آینه های کناری را سفارش داد که دید راننده را تا 30 درصد افزایش می دهند. این آینه ها دید خوبی را برای راننده فراهم می کنند اما نقاط کور آن ها نسبت به آینه های مدل های دیگر رنو کمی بزرگ تر است. کابین تیپ Sleeper در  خود یک تختخواب بزرگ را جای داده است که برای استراحت بسیار مناسب است. در این کابین چند جا لیوانی کاربردی و محفظه نگهداری وسایل نیز دیده می شود که نیازهای شما را برای قرار دادن وسایل شخصی کاملاً برطرف می کند.

مشخصات فنی رنو کراکس

رنو کراکس مجهز به موتور DXi11 می باشد که در سه مدل با توانایی تولید 380، 430 و 460 اسب بخار عرضه می شود. این موتور قدرت مند دارای سیستم SCR (فیلتر هوشمند ذرات) است و توانسته استاندارد یورو 5 را به دست آورد. تمامی این موتورها نیروی گشتاور زیادی را در بازه دور موتور 950 تا 14000 دور در دقیقه تولید می کنند که این مقدار گشتاور در هر شرایطی به کمک راننده می آید و نشان از عملکرد بالای آن دارد.

موتور کراکس می تواند در کنار هر دو گیربکس دستی و اتوماتیک کار کند. گیربکس دستی را می توان از بین بازه 4 تا 16 سرعته سفارش داد. گیربکس اتوماتیک کراکس برای مسیرهای ناهموار گزینه بسیار مناسبی است؛ چراکه این گیربکس در مسیرهای آف رود عملکردی عالی از خود به نمایش می گذارد و مناسب ترین دنده را انتخاب می کند. کراکس، پدال کلاچ نرمی دارد و گیربکس آن نیز به  منظور مصرف سوخت کم تر، دنده ها را در دورموتور پایین و به سرعت تعویض می کند. لازم به ذکر است که گیربکس اتوماتیک این کشنده فرانسوی در برخی مواقع نیاز به مداخله راننده دارد تا در این صورت راننده به صورت دستی دنده مناسب را انتخاب و از حداکثر توان موتور استفاده کند.

سیستم تعلیق کامیون کراکس مختص مسیرهای ناهموار و برای کار در سخت ترین شرایط محیطی ساخته  شده است. راحتی راننده در این مدل چندان در حد مدل های کلاس بالاتر نیست اما صندلی های بادی کراکس قابلیت جذب بیش تر ضربات و تکان های ناشی از حرکت در مسیر را دارد. کیفیت سواری و هندلینگ این کامیون بسیار دقیق است که بخشی از آن را مدیون طرح تعبیه کابین بر روی موتور می باشد. کراکس رنو به صورت استاندارد مجهز به ترمز های کاسه ای و سیستم ترمز الکترونیکی (EBS) است. سیستم الکترونیکی ترمز این قابلیت را دارد که بسته به میزان لغزندگی مسیر، نیروی ترمز را بین چرخ ها تقسیم کند.

در کل باید اذعان داشت که کامیون کراکس با وجود ساخت بسیار خوب، قیمت بسیار مناسب و عرضه در مدل های مدل های 4×2، 4×4، 6×4، 6×6 و 8×4 جز بهترین گزینه های خرید محسوب می شود. موتورهای پرقدرت و  فاصله زیاد شاسی از سطح زمین نیز قدرت مانور کراکس را افزایش داده اند. همانطور که اشاره شد کابین این مدل در زمره بهترین طرح ها قرار نمی گیرد اما جنس مواد به کار رفته در ساخت آن از کیفیت مناسبی برخوردار است و راحتی سرنشینان در آن چندان هم بد نیست.

Tags

مطالب مشابه

شاید علاقه‌مند باشید به
Close
Back to top button
Close
Close