تولیدکنندگان کامیون

شرکت دانگ فنگ

دانگ فنگ موتور جزو یکی ار کمپانی های موفق خودروساز چین می باشد که در ایران به واسطه مونتاژ و فروش کامیون و خودروهای سنگین آن بسیار شناخته شده می باشد.

دانگ فنگ موتور در سال 1969 فعالیت خود را در زمینه ساخت خودرو آغاز کرد. دانگ فنگ موتور به عنوان یکی از سه تولید کننده بزرگ چین شناخته می شود.

دانگ فنگ در زبان چینی به معنی توفان شرق می باشد که دستور تاسیس آن توسط شخص مائورزدونگ صادر شد که این کار در راستای استراتژی سیاسی او مبنی بر خلق جبهه سوم صورت گرفت.

بین سال های 1978 تا 1985 میلادی در کنار اصلاحات اقتصادی که توسط شخص دنگ ژیانویینگ رهبر و دبیر کل وقت جمهوری خلق چین صورت گرفته بود، دانگ فنگ نیز به یکی از دو تولید کننده بزرگ کامیون  در پین مبدل شد.

درآن زمان شرکت به صورت بخش های مجزا و پراکنده از یکدیگر اداره می شد اما طی پروسه ای بخش های متعدد آن با یکدیگر ادغام شده و مدیریت و کنترل ان به یک نهاد کسب و کار دولتی سپرده شد.

این کمپانی در بخش تولید انواع خودروهای سواری ، خودروهای تجاری، موتور، قطعات و تجهیزات فعال می باشد .

شرکت خودروسازی دانگ فنگ

خودرو ساز دانگ فنگ در حال حاضر در کنار شرکت های بزرگ چین مانند فاو، سایک و چانگان به عنوان یکی از چهارمین سازنده خودرو در چین مطرح می باشد. کامیون دانگ فنگ هم اکنون جزو یکی از پرفروش ترین خودروهای تجاری در ایران می باشد که در سطح جهانی بسیار شناخته شده است.

در سال 2014 میلادی محصولات تولیدی این شرکت در بخش خودروهای سنگین و سبک معادل 305 میلیون دستگاه بود که تعداد 450 هزار دستگاه آن به بخش خودروهای سنگین این شرکت اختصاص داشت.

این حجم از تولید بیش از کل خروجی رقبای وطنی اش بود که این امر نشان از برتری این شرکت نسبت به رقبا موجود در بازار داشت.

شرکت دانگ فنگ موتور با بیش از 40 سال سابقه فعالیت در حوزه ساخت خودرو ، توانسته تسهیلات تولید و ساخت و تحقیقات و همچنین شبکه توزیع وسیع فروش و خدمات پس از فروش را مستقر کند. کارخانه های این کمپانی در شیان ، زیانگ فن، وهان و گوانگ ژو استقرار دارند.

در آمد این کمپانی در سال 2012 62.9 میلیارد دلار بود که از این میزان 1.3 میلیارد دلار آن در آمد خالص شرکت بود. نام بخش کامیون سازی دانگ فنگ DFCV است که 45% از سهام آن در اختیار شرکت ولوو تراکس می باشد.

دانگ فنگ موتور هم اکنون یکی از شرکای تجاری سایپا دیزل در بخش خودرهای سنگین می باشد. این شرکت پس از شروع تحریم ها علیه ایران و قطع رابطه شرکت های بزرگ خودروساز با ایران به عنوان شریک تجاری سایپا دیزل برای فروش کامیون وارد ایران شد.

کامیون‌های T300 و T375 اولین کامیون‌های دانگ فنگ در ایران بودند که بعدها با نام‌های البرز و کاوه در ایران مونتاژ شدند.

کشنده کاوه و البرز

مطالب مشابه

Back to top button
Close
Close