سایپا و ولوو

شرکت سایپا، که همواره نامی معتبر در عرصه خودروسازی کشور داشته همواره همکاری های نزدیکی با شرکت سوئدی ولوو (Volvo) داشته است. ولوو نامی معتبر در عرصه طراحی و ساخت کامیون و ماشین سنگین است. ولوو کمپانی صنایع سنگین سوئدی در زمینه توليد تريلي، کاميون، اتوبوس، تجهيزات ترابري و سازه‌اي، سامانه‌هاي پيش‌رانش دريايي و صنعتي، تجهيزات هوافضا و ارائه خدمات مالي فعالیت دارد. شرکت ولوو در سال ۱۹۲۴ با مشارکت مدير امور مالي کمپاني اس‌کااف؛ اسار گابريلسن و يکي از مهندسان ارشد اين شرکت بنام گوستاو لارسون، به‌عنوان زيرمجموعه‌اي از گروه اس‌کااف راه‌اندازي تاسیس شد. هدف از تاسيس اين شرکت، ساخت خودروهايي بود، که در مقابل سرماي هواي سوئد مقاومت داشته باشند و براي جاده‌هاي يخ‌ زده و ناهموار اين کشور بهينه شده باشند.

شرکت ولوو سرانجام در سال ۱۹۲۷ به عنوان يک شرکت خودروسازي، در شهر گوتنبورگ سوئد آغاز به کار کرد. اين شرکت در آغاز شاخه‌اي از شرکت بلبرينگ ‌سازي اس‌کااف به‌شمار مي‌آمد، که در سال ۱۹۳۵ در پي ورود ولوو به بازار بورس اوراق بهادار سوئد، اس‌کااف سهامش در اين شرکت را واگذار نمود.

گروه ولوو در سال ۱۹۹۹ بخش خودروهاي سبک خود، تحت نام ولوو کارز را به شرکت آمريکايي فورد فروخت. در سال ۲۰۱۰ ميلادي فورد نيز ولوو کارز را به شرکت چيني جيلي فروخت. در حال حاضر شرکت ولوو توليدکننده خودروهاي سنگين شامل کاميون، اتوبوس و… مي‌باشد و بخش خودروسازي آن، توسط شرکت جيلي مديريت مي‌شود.

همکاری سایپا با ولوو به سال 1363 برمی گردد زمانی که سایپا با عقد قرار داد با ولوو محصولات این شرکت اروپایی را با فاصله تکنولوژی اندک با اروپا تولید نموده که منجر به تولید بیش از پنجاه هزار دستگاه انواع کامیون های ولوو از جمله: N12، NL12، NH12، F12، FM9، FM12، FM، FH12، FH16 و FH500  تا کنون بوده است.
با شروع تحریم ها علیه ایران، همکاری ولوو و سایپا کم رنگ تر شده و سایپا با اعلام آمادگی با شرکت های چینی برخی محصولات خود را از کشور چین به بازار ایران وارد کرد.حال با پایان تحریم ها علیه ایران، سایپا همکاری های نزدیک خود با ولوو را از سر گرفت.

در نیمه نخست سال 96 شاهد عرضه محصولات جدید ولوو در رده های کمپرسی و باری FMX توسط سایپادیزل خواهیم بود که به این ترتیب، نخستین کامیون کمپرسی اتوماتیک تاریخ کشور یعنی کامیون کمپرسی ولوو FMX نیز با آخرین فناوری روز دنیا، به مشتریان عرضه خواهد شد.
از آنجا که شرکت سایپادیزل رتبه برتر تولیدات ولوو را  به لحاظ کمی و کیفی در منطقه آسیا، اقیانوسیه و افریقا در اختیار گرفته است، از جایگاه ویژه ای در بین شرکای اصلی شرکت ولوو سوئد برخوردار است و قطعا از دست رفتن بازار ایران می تواند لطمات جبران ناپذیری به این شرکت وارد نماید.